Ponad tysiąc harcerzy i harcerek w Sopocie – XXX Rajd Rodło

Kategorie:
Data publikacji:

18 maja, w wyjątkowy sposób, zakończył się XXX Rajd Rodło. Po dwóch dniach wędrówek szlakami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, reprezentacje hufców uczestniczyły w Turnieju Hufców, w którym zwyciężył Hufiec ZHP Starogard Gdański. Na trasach najlepsi byli harcerze z: 2 Żukowskiej Drużyny Harcerskiej, 2 Starogardzka Drużyny Harcerskiej i 20 Redzkiej Drużyny Harcerskiej.

Zuchy wcielały się w podróżników i odkrywały piękne zakątki Sopotu, na trasie wodnej harcerze i harcerki pływali „D-Z”tami po Wiśle niedaleko malowniczego mostu wantowego, na trasach „lądowych” był i paintaball i wspinaczka, pierwsza pomoc, terenoznawstwo, a także nocleg w plenerze na trasie na harcerzy starszych.

Wieczorem 17 maja, harcerzy nocujących w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Curie – Skłodowskiej, odwiedził Komisarz UE ds. budżetowania i programowania finansowego Janusz Lewandowski. Harcerze i harcerki wcześniej oglądali film „Akcja pod Arsenałem” z 1977r, który był podstawą i wyjściem do dyskusji o współczesnym patriotyzmie. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy patriotyzm to nasza codzienna rzeczywistość i praca z młodym człowiekiem, czy tylko czyn zbrojny.

Niedziela rozpoczęła dla uczestników i uczestniczek bardzo wcześnie. O ósmej rano wyruszyli na Lotny Odcinek Specjalny – interaktywną grę miejską przygotowaną w oparciu o QR kody. Wiodła szlakiem sopockiego harcerstwa, dzięki czemu w krótkim czasie harcerze i harcerki z innych rejonów Chorągwi Gdańskiej (województwa pomorskiego) mogli poznać ważne dla sopockich harcerzy miejsca: Skwer Michała Urbanka czy Pomnik Sanitariuszki Inki.

O godz. 11.00 wystartował Turniej Hufców, w którym wzięło udział 10 reprezentacji z Hufców: Gdańsk Wrzeszcz – Oliwa, Gdynia, Puck, Kościerzyna, Malbork, Rumia, Wejherowo, Gdańsk – Śródmieście, Tczew i Starogard Gdański. Zmierzyli się z pisaniem pisma patronackiego, musieli wykazać się znajomością mapy województwa i prawidłowo oznaczyć na niej wszystkie hufce, ustalić jak nazywają się podane stosy ogniskowe, podpisać ważne dla kraju, Europy i regionu osoby imieniem, nazwiskiem i funkcją, w praktyce zastosować wiedzę z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wykazać się siłą w przeciąganiu liny. W rywalizacji zwyciężył Hufiec ZHP Starogard Gdański, a w nagrodę otrzymał kserokopiarkę.

Do apelu kończącego Rajd stanęło ponad tysiąc osób. Wśród zaproszonych gości byli: Pani Hanna Zych-Cisoń – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Pan Andrzej Kowalczys – zastępca Dyrekotra Departamentu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego, Pan Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu, Pan Adam Polakowski – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie, Pani Elżbieta Wasilenko – Pomorski Kurator Oświaty, Pani Beata Wolak – Za-ca Dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Pan Jerzy Grzywacz – Prezes Pomorskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, członek Szarych Szeregów.

Najlepsi na trasach były: 2 Żukowska Drużyna Harcerska im. Leona Zadurskiego z Hufca ZHP Kartuzy (trasa harcerska), 2 Starogardzka Drużyna Harcerska „Czarna Dwójka” z Hufca ZHP Starogard Gdański (trasa starszoharcerska – lądowa) oraz 20 Redzka Drużyna Harcerska Czarnych Beretów „Reaktywacja” z Hufca ZHP Rumia. Najstarszym uczestnikiem Rajdu był hm. Kazimierz Badziąg (93 lata), a najmłodszym Mateusz Skwara z Hufca ZHP Gdańsk-Przymorze (6 lat).

Harcerze po obdarowaniu nagrodami udali się na ciepła grochówkę oraz sopockie Molo, które dzięki uprzejmości Kąpieliska Morskiego Sopot było dostępne dla umundurowanych harcerzy nieodpłatnie.

Ostatni Rajd Rodło w Sopocie odbył się 20 lat temu, ciekawe jak będzie wyglądał Rajd w roku 2034…

Więcej zdjęć z XXX Harcerskiego Rajdu Rodło na naszym Facebook’u: http://on.fb.me/1oKdtdj. Fot. Maciej Kołek (maciej.kolek@zhp.net.pl).

phm. Marta Bednarska
Komendantka Hufca ZHP Sopot

 

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl