Punkt wsparcia psychologicznego

Punkt Wsparcia Psychologicznego Chorągwi Gdańskiej powstał jako odpowiedź na potrzeby kadry drużyn i gromad chorągwi. Jest bezpieczną przestrzenią, w której kadra jednostek może uzyskać wsparcie psychologiczne czy skonsultować trudne sytuacje wychowawcze. Jeśli jako drużynowy/ drużynowa widzisz niepokojące objawy u członków swojej kadry możesz zachęcić ich do umówienia wizyty u psychologa. Możesz również skonsultować, telefonicznie lub stacjonarnie, wszystkie niepokojące Cię zachowania członków Twojej drużyny, by upewnić się, jak z daną osobą pracować. 

Możliwa jest również organizacja warsztatów dla kadry danego środowiska, zarówno tych będących w naszej podstawowej „ofercie” , jak i dostosowanych do Waszych wyjątkowych potrzeb.

Jeśli jesteś psychologiem/psycholożką lub studiujesz psychologię i chciałabyś/chciałbyś włączyć się w działania Punktu Wsparcia Psychologicznego, koniecznie napisz na adres w.nadzikiewicz@zhp.net.pl

Regulamin pracy Punktu Wsparcia Psychologicznego ZHP Chorągwi Gdańskiej

  1. Punkt Wsparcia Psychologicznego utworzono w ramach działań Chorągwi Gdańskiej ZHP. Celem jego działalności jest:
    • wsparcie psychologiczne kadry ZHP Chorągwi Gdańskiej,
    • wsparcie psychologiczne pracowników ZHP Chorągwi Gdańskiej,
    • umożliwienie kadrze konsultowania wychowanków,
    • prowadzenie interwencji kryzysowych w sytuacjach związanych z działalnością harcerską. 
  2. Do bezpłatnego korzystania z PWP uprawieni są:
    • Członkowie ZHP Chorągwi Gdańskiej,
    • Pracownicy ZHP Chorągwi Gdańskiej. 
  3. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z PWP po skierowaniu przez bezpośredniego, pełnoletniego przełożonego. 
  4. Osoby poniżej 18. roku życia mogą korzystać z PWP tylko za zgodą rodzica. Pierwsza wizyta w PWP powinna odbyć się w towarzystwie rodzica, który uzupełni odpowiednie dokumenty. Bez takich dokumentów pomoc psychologiczna nie może się odbywać. 
  5. Maksymalny wymiar udzielanego wsparcia to: 

    • 3 spotkania konsultacyjne – których celem jest rozpoznanie trudności, z jaką mierzy się pacjent;
    • praca krótkoterminowa – której celem jest udzielenie wsparcia psychologicznego trwająca maksymalnie 3 miesiące od momentu rozpoczęcia, z wyłączeniem okresu nieobecności psychologa (w przypadku osób powyżej 16. roku życia);
    • Konsultacje wychowawcze – w czasie których kadra ma możliwość skonsultowania trudnych przypadków wychowawczych: maksymalnie 3 na jedno dziecko.

    Każdorazowo wymiar wsparcia ustala psycholog w oparciu o stan osoby zwracającej się o wsparcie. 

  6. Rejestracja do Punktu Wsparcia Psychologicznego odbywa się telefonicznie lub poprzez kontakt e-mail podany na stronie internetowej chorągwi. 
  7. Jedna wizyta stacjonarna trwa około 50 minut. Konsultacja telefoniczna trwa około 30 minut. 
  8. Wizyty odbywają się w ustalonych terminach. Informacja na temat godzin pracy Punktu zamieszczona będzie na stronie internetowej chorągwi. 
  9. Ponadto, bez potrzeby wcześniejszego zapisu, istnieje możliwość skorzystania z interwencyjnego dyżuru psychologicznego przez telefon w terminach:
    • Środa 08:00–10:00
    • Czwartek 15:00–17:00 
  10. W przypadku nagłych zdarzeń podczas działalności harcerskiej możliwe jest zwrócenie się do PWP o interwencję kryzysową zarówno telefonicznie, jak i stacjonarnie na miejscu zdarzenia. Każdorazowo zakres, warunki i możliwość udzielenia pomocy będą ustalane indywidualnie. 
  11. Możliwe jest zamówienie w PWP warsztatów psychologicznych dla kadry Chorągwi Gdańskiej, na każdym poziomie organizacji. Oferta warsztatowa dostępna jest na stronie chorągwi. Każdorazowo możliwość, forma i termin warsztatów będą ustalane indywidualnie. 
  12. Korzystanie ze wsparcia w ramach Punktu jest dobrowolne. Wszystkie informacje uzyskane przez psychologa w związku z wykonywaniem przez niego czynności zawodowych oraz sam fakt uczestniczenia w działaniach są objęte tajemnicą zawodową. 
  13. Korzystanie ze wsparcia Punktu wiąże się z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu udzielenia pomocy psychologicznej. Administratorem danych jest Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska z siedzibą w Gdańsku.

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl