Reprezentacja chorągwi na Harcerskiej Wyprawie Pamięci na Monte Cassino

Kategorie:
Data publikacji:

Tegoroczna Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino dobiegła już końca. Oczywiście nas, harcerek, harcerzy oraz instruktorów Chorągwi Gdańskiej ZHP nie mogło zabraknąć podczas tak ważnych dla naszego kraju uroczystości. Reprezentanci byli przedstawicielami różnych hufców: Hufca ZHP Gdańsk Portowa, Hufca ZHP Gdańsk Śródmieście, Hufca ZHP Gdynia, Hufca ZHP Kartuzy, Hufca ZHP Kościerzyna, Hufca ZHP Lębork, Hufca ZHP Wejherowo, Hufca ZHP Starogard Gdański oraz Hufca ZHP Ziemi Słupskiej. Byliśmy obecni na miejscu wraz z Drużyną Reprezentacyjną naszej Chorągwi.

Reprezentacja w 50-osobowym składzie wyruszyła z Gdańska we wtorek 14. maja w kierunku Austrii, gdzie w jednym z austriackich miasteczek o nazwie Villach, zatrzymała się na jeden nocleg. Pomimo krótkiego czasu pobytu udało nam się zwiedzić to urokliwe miejsce położone u stóp pięknych, austriackich gór.

Następnie ruszyliśmy już w kierunku Włoch, aby spędzić najbliższe kilka dni we Fiuggi – niewielkim, lecz uroczym włoskim mieście oddalonym od Rzymu kilkadziesiąt kilometrów. Następnego dnia po przybyciu na miejsce mieliśmy do wykorzystania cały dzień i jego sposób spędzenia zależał od każdego patrolu. Z racji niedużej odległości dzielącej Fiuggi i stolicę Włoch większość patroli zdecydowała się na zwiedzanie Rzymu. Pogoda na szczęście nam sprzyjała, więc mogliśmy podziwiać historyczne miasto w całej okazałości, odwiedzając jego bardziej i mniej znane zabytki.

W sobotę 18. maja z samego rana wyruszyliśmy w stronę Cassino, aby spędzić cały dzień, biorąc udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Przed rozpoczęciem obchodów udało nam się zwiedzić klasztor opactwa benedyktyńskiego, które mieści się na wzgórzu. Podczas uroczystości harcerki i harcerze z naszej chorągwi wraz z innymi harcerzami pełnili służbę, wartując przy grobach poległych podczas bitwy. Byliśmy ogromnie dumni z powodu, że możemy być częścią tak ważnych uroczystości, podczas których mamy szansę oddać hołd poległym oraz przybyłym kombatantom. Służba w tym dniu i w tym miejscu to był dla nas zaszczyt i z pewnością moment, którego żadne z nas nie zapomni.

Następnego dnia ciąg dalszy uroczystości miał miejsce w Watykanie, gdzie odbyła się uroczysta msza święta oraz nastąpiło zawiązanie wspólnego kręgu harcerzy na placu Św. Piotra. Tego dnia Rzym zdecydowanie został przejęty przez polskich harcerzy. Wszędzie dookoła można było dostrzec umundurowanych młodych ludzi z biało-czerwonymi chustami na szyjach. Po uroczystościach spędziliśmy resztę dnia w stolicy Włoch, spacerując, zwiedzając i czerpiąc jak najwięcej z miejsca, w którym na każdym kroku można dostrzec kawałek historii.

W poniedziałek rano dotarliśmy do Wiednia, gdzie czekał nas ostatni nocleg. Tym razem dzięki uprzejmości austriackich skautów spaliśmy w budynku, w którym mieści się ich harcówka. Poznaliśmy ich przedstawiciela, a nawet udało nam się zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie! Zwiedziliśmy kolejną europejską stolicę, zachwycając się pięknymi kamienicami oraz wiedeńskimi zabytkami. Wieczór upłynął nam w miłej atmosferze przy dźwiękach gitary i naszym wspólnym śpiewaniu. Przed wyjazdem wpisaliśmy się w pamiątkową księgę, którą zostawili nam skauci.

Ostatni dzień naszej wyprawy minął nam w podróży powrotnej do Gdańska. Niemniej jednak nie nudziliśmy się w autokarze, ponieważ zintegrowani po tylu dniach wspólnej przygody, wspólnie śpiewaliśmy, śmialiśmy się i cieszyliśmy z ostatnich chwil spędzanych razem. Ta wyprawa
z pewnością pozwoliła nam poznać bliżej osoby z innych hufców, dała możliwość wymiany doświadczeń oraz zacieśniła więzi między hufcami naszej chorągwi. Cieszymy się, że mieliśmy okazję przeżyć taką wspaniałą przygodę i mamy nadzieję, że uda nam się być częścią kolejnych, które zapiszą się na kartach historii Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
pwd. Weronika Bączek
Uczestniczka wyjazdu

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności hufców

Start Hufca Starogard Gdański

Hufiec ZHP Starogard Gdański rozpoczął rok harcerski biwakiem w Pelplinie, który odbył się w dniach 11-13.10.2019. Drużyny dzielnie pokonywały różnego rodzaju zadania i rywalizowały o

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl