To będzie Rodło inne niż wcześniej!

W tym roku nie spotkamy się na rajdowych trasach – tym razem każdy patrol planuje swoją trasę, wybiera atrakcje, które chce odwiedzić po drodze, a także miejsce noclegu z piątku na sobotę spośród naszych propozycji.
 
Na wspólnej części w miejscu zlotu spotkamy się w sobotę po południu. Będziecie mieli okazję wziąć udział w zajęciach, wymienić się doświadczeniami z innymi patrolami i odpocząć przy ognisku po trudach wędrówki.
 
W niedzielę wszyscy weźmiemy udział w uroczystym apelu chorągwi i podsumujemy rajd.
Spotkajmy się na XXXVIII Rajdzie Rodło!

Przyjedź na Rodło - to bardzo proste!

  • Zbierz swój patrol i nie zapomnij, by zgłosić go poprzez formularz, który już niedługo będzie dla Was dostępny.
  • Pierwsza część rajdu będzie składała się z niczego innego jak… z wędrówki! Zaplanuj trasę, którą chcesz pokonać razem ze swoim patrolem, dostosowaną do Waszych możliwości i oczekiwań, skorzystaj po drodze z proponowanych przez nas atrakcji i wybierz spośród naszych propozycji miejsce, gdzie zatrzymacie się na noc z piątku na sobotę.
  • Pamiętaj, by przygotować swój patrol do wędrówki – trochę Ci w tym pomożemy. Śledź nasze wydarzenie i wypatruj wskazówek, jak dobrze zaplanować trasę, jak budować kondycję u Twoich podopiecznych, a także jak spakować się na rajd i co warto mieć ze sobą.

Zdobądź Chorągwianą odznakę "Rodło"

Tak jak we wcześniejszych latach podczas rajdu patrole będą miały możliwość zdobyć Chorągwianą Odznakę „Rodło”. W tym roku Rajd Rodło odbywa się w nieco odświeżonej formie i w zdobywaniu odznaki również nastąpiły małe zmiany. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem, który po wielu latach został zaktualizowany!
 
Aby zdobyć Chorągwianą Odznakę „Rodło”, trzeba:
  1. zgłosić informację o rozpoczęciu zdobywania odznaki przez patrol;
  2. wykonać zadania określone w regulaminie;
  3. wysłać meldunek wraz z wnioskiem o przyznanie odznak;
  4. wziąć udział w Rajdzie Rodło.
Wszystkie szczegóły znajdziecie w regulaminie: https://tiny.pl/wkr6r
Zapraszamy do podjęcia wyzwania!

Informacje organizacyjne

Miejsce i termin
Puck i okolice – 5-7 maja 2023 r.

Zgłoszenia

  • Zgłoszenie należy wykonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego (https://forms.office.com/e/eUMh3cAen5), który będzie dostępny od 20 marca do 15 kwietnia.
  • O zakwalifikowaniu się patrolu na trasę informuje komendant.
  • Zgłoszenie jest kompletne dopiero po wpłacie wpisowego. 
  • Liczba miejsc jest ograniczona.

Wpisowe
Każdy uczestnik ma obowiązek opłacenia dodatkowej składki członkowskiej zadaniowej w wysokości 30 zł.

Dodatkową składkę członkowską zadaniową należy przekazać na rachunek bankowy ZHP Chorągwi Gdańskiej nr 97 1240 5400 1111 0010 6445 1162 prowadzony w Banku PeKaO SA. do 20 kwietnia 2023 r.

W treści operacji bankowej należy podać informację: Dodatkowa składka członkowska zadaniowa (lub DSZC) – RODŁO 2021 + trasa nr […] oraz imię i nazwisko uczestnika lub nazwa / numer patrolu. 

Wyżywienie
W ramach wpisowego organizator zapewnia dwie obiadokolacje (piątek i sobota). Śniadania i kolacje należy zorganizować we własnym zakresie.

Dojazd
We własnym zakresie.

Dodatkowe informacje
Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową plakietkę.

Harmonogram Rajdu Rodło 2023

Piątek 
17:30-19:30 zakwaterowanie, wydawanie posiłków 

Sobota 
08:00-09:00 czas do dyspozycji gospodarzy miejsc noclegowych (wcześniejsze wyjście, na trasę jest możliwe tylko po uzgodnieniu z osoba zarządzających miejscem) – sprzątanie, pakowanie 
09:00 wyjście na szlak 
16:00-19:00 meldowanie w sztabie rajdu (zameldowanie patrolu, sprawozdanie z trasy, zakwaterowanie, obiadokolacja) 
19:30-21:30 ogniska / kominki pionów metody 

Niedziela 
7:30-9:00 śniadanie 
8:00-9:30 wymeldowanie z miejsc zakwaterowania 
10:00-10:45 Msza Święta 
11:00-12:00 apel

Miejsca noclegowe

Podczas tegorocznego Rajdu Rodło chcemy Was zachęcić do wędrowania i odkrywania powiatu puckiego. Dlatego proponujemy możliwość wyboru miejsca noclegu z piątku na sobotę, a co za tym idzie rejonu i kierunku Waszej wędrówki. Miejsca różnią się odległością od Pucka i tym, co można zobaczyć po drodze. Spójrzcie na mapę i wybierzcie mądrze! 

(Liczba osób, które mogą nocować w każdym z tych miejsc, jest ograniczona. Wszystkie noclegi odbywają się w warunkach turystycznych w szkołach.) 

Hel

Wybór noclegu na Helu to z jednej strony okazja do zobaczenia ogromnej liczby ciekawych historycznie i przyrodniczo miejsc, ale też wyzwanie: znajdziecie się prawie 45 km od Pucka i pewnie część trasy będziecie musieli przejechać pociągiem (w razie czego o zakup biletów musicie zatroszczyć się samodzielnie). W samym Helu możecie zapoznać się z historią polskiej wojskowości: odwiedzić Baterię Laskowskiego, wieżę kierowania ogniem, wrak ORP Wicher czy Muzeum Obrony Wybrzeża. Sam półwysep i jego historia również jest fascynująca: aby ją poznać odwiedźcie Muzeum Helu. Trochę wiedzy o przyrodzie zapewni Wam spacer Kładką na Cyplu. A to dopiero początek możliwości jakie daje Hel!

Mrzezino

To wieś położona między Redą a Puckiem, do której łatwo dojedziecie PKSem. W linii prostej to jedynie 8 km od Pucka, można więc nieco zboczyć z drogi i sprawdzić, co jest w okolicy. Choć może wydawać się niepozorna, wybór tego miejsca da Wam możliwość odwiedzenie Rezerwatu Becka, gdzie możecie zobaczyć solnika nadmorskie, czy podziwiać panoramę z wieży widokowej. Idąc dalej wzdłuż brzegu, traficie na molo w Osłoninie, Osadę Łowców Fok w Rzucewie i ciekawie ukształtowane plaże bliżej Pucka, a przecież trasa wzdłuż brzegów Zatoki nie jest jedyną, którą można wybrać!

Krokowa

To kolejna wieś w powiecie puckim, do której możecie dotrzeć PKSem. Maszerując prosto w stronę Pucka, trzeba stąd przejść około 20 kilometrów. Prawie zupełnie nie zbaczając z drogi, będziecie mogli zobaczyć Groty Mechowskie i kościół o konstrukcji szkieletowej w Mechowie. Możecie jednak wybrać również drogę zdecydowanie bardziej „naokoło” i odwiedzić najbardziej wysunięty na północ punkt w Polsce, Latarnie Morską w Rozewiu, 34 Bateria Artylerii Stałej, Klify w Chłapowie i port we Władysławowie.

Jastarnia

To kolejne na naszej liście miejsce na Mierzei Helskiej (dojedziecie tam tym samym kursującym z Gdyni pociągiem co do Helu). Gdy się tam znajdziecie, oprócz zwiedzenia samej Jastarni będziecie mieć dwa wyjścia: iść do Helu lub do Pucka. Jeśli ruszycie na koniec helskiego cypla, podziwiając po drodze pozostałości po militarnej przeszłości tego terenu, przyrodę i niezwykłe krajobrazy, po dotarciu do celu będziecie mogli odwiedzić tamtejsze muzea i zabytki, a następnie wrócić pociągiem do Pucka (pamiętajcie o wcześniejszym zakupie biletów!). Jeśli zdecydujecie się natomiast na własnych nogach przyjść na miejsce zakończenia rajdu, również czeka Was dłuższa wędrówka mierzeją, podczas której znajdziecie się w jej najwęższym miejscu (zatokę od morza dzieli tam 100-150 m lądu!). Nie zabraknie również wszelkiego rodzaju pozostałości stanowisk artylerii i innych zabudowań wojskowych. Zanim dotrzecie do Pucka, miniecie też Władysławo, Rezerwat Słone Łąki i sanktuarium w Swarzewie.

Puck

Puck sam w sobie ma wiele do zaoferowania: Muzeum Ziemi Puckiej, Muzeum Lotnictwa, huta szkła, zabytkowy kościół, port rybacki... Jednak oprócz tego warto wybrać się dalej poza granice miasta. Jako cel wędrówki można obrać pozostałości majątku Rodenackerów w Celbowie czy Hallerówkę we Władysławowie i wiele innych. To miejsce zdecydowanie da Wam najwięcej możliwości i największą elastyczność, jeśli chodzi o długość trasy.

Sztab Rajdu Rodło 2023

hm. Weronika Nadzikiewicz
szefowa sztabu

phm. Andrzej Żmijewski
zastępca ds. regionu

hm. Michał Hinc
członek sztabu ds. komunikacji

hm. Natalia Stefańska
członkini sztabu ds. turystyki

phm. Michał Haponiuk
członek sztabu ds. bezpieczeństwa

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27