Służba COVID-19

„Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” – każda harcerka i każdy harcerz zna ten punkt Prawa Harcerskiego. Widząc potrzebę, harcerki i harcerze chcą na nią czym prędzej odpowiedzieć. Tak również stało się w przypadku pandemii koronawirusa – pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Potrzebujesz pomocy? Chcesz pomóc? Zadzwoń pod numery podane poniżej.

Hufce Trójzęba – Gdańsk

Hufce ZHP Gdańsk-Śródmieście, Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa i Gdańsk-Portowa połączyły siły i pełnią wspólnie służbę na terenie Gdańska. Wraz z harcerzami z bratniej organizacji szyjemy maseczki dla szpitali. Włączamy się też w akcję pakowania przyłbic dla medyków w ramach akcji „Podaruj Przyłbicę Szpitalowi”, a także pomagamy seniorom w zakupach i codziennych sprawunkach.
Koordynatorką służby jest phm. Adela Ziółkowska, osoby chcące pełnić służbę, a także potrzebujące pomocy mogą kontaktować się pod numerem 513 870 069

Hufiec ZHP Kościerzyna

Hufiec ZHP Kościerzyna zaprasza do wspólnego szycia maseczek, aby pomóc służbom medycznym. Aby dołączyć do akcji należy zadzwonić pod numer: +48 781 028 514

Hufiec ZHP Lębork

Hufiec ZHP Lębork nawiązał współpracę z dyrekcją Miejskiej Biblioteki w Lęborku – zadanie pełnoletnich instruktorów polega na roznoszeniu książek zamówionych przez seniorów. Przy okazji robią też najpotrzebniejsze zakupy i pomagają w załatwieniu spraw, z którymi osoby starsze nie mogą poradzić sobie same. Osoby potrzebujące mogą dzwonić pod numer: 605 990 950; w sprawie wypożyczenia książki należy skontaktować się bezpośrednio z biblioteką: 59 8622307.

Hufiec ZHP Miastko

Harcerze z Hufca ZHP Miastko utworzyli grupę „Widzialna ręka Miastko, Kębice, Koczała, Dretyń„, pomagają osobom potrzebującym pod numerem telefonu: 534 105 922 oraz 509 114 650.

Hufiec ZHP Sopot

Hufiec ZHP Sopot zaprasza do wspólnego szycia maseczek, aby pomóc służbom medycznym. Hufiec zapewnia potrzebne materiały i przetransportuje gotowe maseczki do ośrodków, gdzie najbardziej są potrzebne. Aby dołączyć do akcji należy zadzwonić pod numer: +48 605 393 710

Hufiec ZHP Starogard Gdański (teren: Starogard i okolice)

W ramach służby w Hufcu ZHP Starogard Gdański seniorzy oraz osoby starsze mogą dzwonić pod numer 792 220 566. Instruktorzy są gotowi pójść na zakupy, zakupić potrzebne leki, a także załatwić inne sprawy, którymi osoby starsze nie mogą zająć się samodzielnie. Hufiec dodatkowo współpracuje z mieszkańcami na grupie „Widzialna ręka – Starogard i okolice”.

Hufiec ZHP Wejherowo (teren: Wejherowo, Rumia, Reda)

Komendant Hufca ZHP Wejherowo przyczynił się do założenia grupy „Widzialna ręka – Wejherowo, Rumia, Reda”, a od 17 marca Hufiec Wejherowo we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną Wejherowo odbiera telefony od osób potrzebujących i wspiera je w codziennych potrzebach. Harcerze roznoszą ulotki informacyjne oraz pełnią dyżury przy sąsiedzkich przyczepkach, do których mieszkańcy mogą przynieść rzeczy takie jak woda, jednorazowe długopisy, kubki, sztućce, nieotwarte kosmetyki, itp. Materiały trafiają potem do szpitala w Wejherowie. Osoby potrzebujące mogą kontaktować się pod numerem telefonu: 533 384 494.

Hufiec ZHP Ziemi Słupskiej (teren: Słupsk i okolice)

W Słupsku i okolicach inicjatorem i głównym koordynatorem akcji „Widzialna ręka – Słupsk”  jest Hufiec ZHP Ziemi Słupskiej – instruktorzy pełnią dyżury, przyjmują zgłoszenia i przekazują je zarejestrowanym wolontariuszom. Współpracują także ze słupskim szpitalem oraz organizują zajęcia dla dzieci personelu medycznego. Osoby będące w potrzebie mogą dzwonić pod numer: 507 795 684 codziennie od godz. 8:00 do 18:00.

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl