Światowy Dzień Ziemi w Hufcu Gdańsk-Portowa

Kategorie:
Data publikacji:

W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest między innymi promowanie postaw proekologicznych 🌿🌍 W minioną niedzielę na Harcerskim Ogródku Działkowym na gdańskich Stogach odbył się Dzień Ziemi z Portową zorganizowany przez uczestników kursu przewodnikowskiego „Flora” z Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa.

Wydarzenie było zwieńczeniem realizowanego przez kursantów tropu „Inicjatywa” i wzięły w nim udział całe rodziny – zarówno harcerze, jak i mieszkańcy Gdańska. Łącznie aż 101 osób chwyciło worki w dłonie i pomogło posprzątać okoliczne tereny, zbierając od butelek po opony, a nawet lodówkę! 🫢

Uczestnicy Dnia Ziemi mieli także okazję zjeść kiełbasę z ogniska czy porozmawiać o zapotrzebowaniu sensorycznym, dla dzieci przygotowane były animacje w postaci zabaw z chustą klanzy czy Bum Bum Rurkami oraz aktywności kształtujące sensorykę u dzieci. Działanie było podsumowaniem rocznych prac na ogródku w ramach dotacji z Fundacji Santander. Hufiec Gdańsk-Portowa otrzymał teren działki w użytkowanie od Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. M. Konopnickiej działającego na gdańskich Stogach. Działka jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie lasu na Stogach, plaży oraz Harcówki u Stryja, co sprawia, że HOD jest wspólną przestrzenią dla zuchów, harcerzy i instruktorów, w której mogą spędzać czas i organizować spotkania czy biwaki, zajęcia na łonie przyrody i nauki ekologii w działaniu.

Projekt „HOD – Harcerski Ogródek Działkowy” w ramach dotacji „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO”, zyskał m.in. altanę, kompostownik, nowe rośliny czy ogródek warzywny. Działanie zostało współfinansowane ze środków Fundacji Santander w ramach programu „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO”, Gminy Miasta Gdańska w ramach dotacji „WARTO(ści)!”. Czyste Miasto Gdańsk dostarczyło rękawiczki i worki oraz zapewniło odbiór śmieci. Serdecznie dziękujemy partnerom oraz ROD im. M. Konopnickiej ☀

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl