Święto Hufca Starogard Gdański po raz pierwszy!

Kategorie:
Data publikacji:

Święto Hufca odbyło się po raz pierwszy i wiemy, że nie ostatni. Motywem przewodnim było „Harcowanie to wyzwanie”. Przedsięwzięcie odbyło się 14 kwietnia 2019 r. na terenie malowniczego Grodziska Owidz. Data ta jest nieprzypadkowa. To właśnie tego dnia 98 lat temu powstała pierwsza drużyna harcerska w Starogardzie Gdańskim. To Święto jest początkiem przygotowań do Stulecia Harcerstwa na Ziemi Starogardzkiej, które czeka nas już w 2021 roku.

Niedzielne przedpołudnie rozpoczęło się apelem hufca, gdzie drużynowi wszystkich jednostek zameldowali swoją gotowość do działania i wspólnej harcerskiej zabawy podczas imprezy. W harcerskim szyku stanęło ponad 140 zuchów, harcerzy i instruktorów hufca. Obecnymi podczas apelu byli również rodzice i zaproszeni goście oraz starogardzcy seniorzy.
Po uroczystym apelu wszyscy zabraliśmy się do wspólnego świętowania poprzez udział w grze harcerskiej. Zadań było wiele np. pierwsza pomoc, team building, historia Starogardu, pieczenie podpłomyków, śpiewogry przy ognisku, gry zręcznościowe.
Dodatkowymi atrakcjami dla przybyłych gości była symulacja wypadku samochodowego i pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną ze Starogardu Gdańskiego. Mieliśmy też okazję zobaczyć Starogardzkie Bractwo Rycerskie, które przygotowało pokaz walki rycerskiej, a najdzielniejsi wzięli udział w warsztatach bojowych.

Liczni odwiedzający mogli również obejrzeć wystawę pt. „Harcerstwo Starogardzkie w dwudziestoleciu międzywojennym”, zapoznać się z historią i poczytać o tym co działo się dawno, dawno temu…

Na terenie Grodziska czekały przygotowane stoiska z przygotowanymi ozdobami wykonanymi na zbiórkach przez zuchów i harcerzy. Każdy mógł sprezentować sobie pamiątkę z tego wydarzenia.

Podczas Święta odbyło się II spotkanie Honorowego Komitetu Obchodów Stulecia Harcerstwa na Ziemi Starogardzkiej, na którym zostały podsumowane dotychczasowe osiągnięcia oraz rozpoczęło się planowanie na kolejne działania. Wszystko po to, aby w roku 2021 hucznie obchodzić 100-lecie.

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
pwd. Paulina Szulc
Drużynowa 8 GZ „Lisy” oraz 4 DH „Leśni Ludzie”
Organizatorka Święta Hufca Starogard Gdański

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności hufców

Start Hufca Starogard Gdański

Hufiec ZHP Starogard Gdański rozpoczął rok harcerski biwakiem w Pelplinie, który odbył się w dniach 11-13.10.2019. Drużyny dzielnie pokonywały różnego rodzaju zadania i rywalizowały o

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl