WFOŚiGW – „Ekologia pod żaglami”

Projekt „Ekologia pod żaglami”

Planowany koszt kwalifikowany zadania: 22 000,00 zł
Dofinansowanie w formie dotacji w wysokości 20 000 zł

Chorągiew Gdańska ZHP wraz z Harcerskim Ośrodkiem Morskim zaprasza na bezpłatne zajęcia z edukacji ekologicznej na wodach Zatoki Puckiej –  „Ekologia pod żaglami”

Głównym celem zadania jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, przybliżenie i popularyzacja wśród mieszkańców Województwa Pomorskiego wiedzy na temat ekologii Zatoki Puckiej.

Zajęcia odbywają się na jedenastoosobowych jachtach żaglowych typu Drużyna na wewnętrznych wodach Zatoki Puckiej (okolice Pucka, Swarzewa i Władysławowa). Zajęcia te będą się odbywać do października 2019 w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku  z wykorzystaniem pomocy naukowych tj.: podręczne zestawy przeznaczone do szybkiej i prostej analizy wody metodą kolorymetryczną (wg skali barwnej), testery pH, sieci planktonowe, podbieraki, itp.

Uczestnicy projektu o umówionej godzinie stawiają się na miejscu zajęć, gdzie następuje omówienie zajęć. Udajemy się na praktyczne zajęcia na jachtach z instruktorami. Pobieramy próbki wody, analizujemy wodę pod kątem chemicznym, prowadzimy połowy organizmów wodnych, obserwacje ekosystemu zatoki; w tym obserwacje miejsc żerowania i odpoczynku dla rzadkich gatunków ptaków migrujących wzdłuż polskiego wybrzeża, mierzymy także przeźroczystość wody. Uczestnicy projektu podczas tych zajęć zdobędą oprócz wiedzy ekologicznej – podstawowe umiejętności żeglarskie – będą mieli okazję samodzielnie poprowadzić jacht oraz nauczyć się podstawowych węzłów. Po zakończeniu pływania w jednej z sal Harcerskiego Ośrodka Morskiego omawiamy dokładnie pobrane organizmy, wyniki kolometrycznej analizy wody, badamy pH oraz obserwujemy złowione okazy.

Ponadto udajemy się na edukacyjny spacer po ośrodku, poznając tajniki wykorzystania energii odnawialnej, oraz zdobywamy wiedzę na temat działalności człowieka związanej z projektowaniem i wznoszeniem obiektów budowlanych przyjaznych środowisku -– żywa lekcja biologii, chemii, geografii.

Cały blok trwa ok. 4 godzin.

Zapraszamy do skorzystania z oferty.

Zajęcia odbywają się w godzinach 9:00 – 13:00 lub w innych (wcześniej umówionych) od 15 sierpnia do 30 września 2019 r.

Program:

– Rozpoczęcie zajęć (zbiórka) – namiot na plaży Harcerskiego Ośrodka Morskiego

– Omówienie zajęć

– Zajęcia na wodzie i na terenie ośrodka

– Podsumowanie i omówienie zajęć

Zapisy:

Drogą mailową – hom@hompuck.org – po wcześniejszej rezerwacji terminu zajęć. Potwierdzeniem rezerwacji będzie mail zwrotny, po otrzymaniu wypełnionej karty uczestnictwa w zajęciach oraz listy uczestników – KARTA UCZESTNICTWA do pobrania

Zapraszamy grupy 20 lub 40 osobowe wraz z opiekunami (klasy 4-8 szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe).

Łódź „Drużyna”: sternik + 9 uczestników + 1 opiekun grupy

Ubiór: Odpowiedni do warunków pogodowych, kurtki przeciwdeszczowe, ciepły sweter, obuwie zamknięte z miękką podeszwą

W razie niesprzyjających warunków pogodowych organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji zajęć lub zmiany terminu.

Informacje – 502 674 698

Serdecznie zapraszamy, mamy jeszcze wolne terminy!

Dofinansowano ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl