XXX Zlot Westerplatte już pod koniec sierpnia!

W dniach 28 sierpnia – 1 września 2026 roku harcerki i harcerze z całej Polski spotkają się w Gdańsku podczas jubileuszowego XXX Zlotu Westerplatte. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń patriotyczno-historycznych organizowanych przez Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa, które od trzydziestu edycji łączy pamięć o bohaterach Westerplatte z harcerską służbą, wychowaniem i przygodą.

Tegoroczna edycja została przygotowana z myślą o uczestnikach w każdym wieku. Program realizowany będzie w ramach czterech tras metodycznych:

  • Każdy oficer kiedyś zaczynał – trasa zuchowa,
  • Strażnicy Pamięci – trasa harcerska,
  • W razie „W” – trasa starszoharcerska,
  • Po tamtej stronie ciszy – trasa wędrownicza.

Na uczestników czekają gry terenowe, zajęcia historyczne, warsztaty, spotkania z miejscami pamięci, wyzwania zespołowe oraz wspólnie przeżywana harcerska przygoda. Program został przygotowany tak, aby nie tylko przybliżać historię, ale także rozwijać odpowiedzialność, współpracę i postawy obywatelskie.

Kulminacyjnym momentem Zlotu będzie uczestnictwo w obchodach upamiętniających wybuch II wojny światowej na Westerplatte o świcie 1 września. To wyjątkowe doświadczenie pozwala młodym ludziom przeżywać historię w miejscu, gdzie rozpoczął się jeden z najważniejszych rozdziałów dziejów Polski i świata.

Najważniejsze informacje

Termin: 28 sierpnia – 1 września 2026 r.

Miejsce: Gdańsk i okolice, w tym Westerplatte

Zgłoszenia: do 20 lipca 2026 r. lub do wyczerpania miejsc

Regulamin: https://gkzhp.sharepoint.com/:b:/s/hufce_gdanska/portowa/IQD-u-e2bbotQbzJ7XSisdf3ARPAis9q85utzRSrg58no84

Formularz zgłoszeniowy: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=Ho024XU55kyJPfw1H9RNzQzuzOVgABRPh3Je4U7egzVUNTlRS1dLODNaS0dNT004QktIOTRHTEYwNS4u&route=shorturl

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do jak najszybszego zgłaszania patroli.

Do zobaczenia na XXX Zlocie Westerplatte!

___
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.