Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli relacja z KWAZ 2018

Kategorie:
Data publikacji:

KWAZ, czyli Krótka Wędrownicza Akcja Zimowa powróciła, po dwóch latach nieobecności, na rozkład wydarzeń Hufca Sopot. KWAZ odbył się 17-18.02.2018 r. i wzięło w nim udział 15 wędrowników i instruktorów. Sam nagłówek tego tekstu nie przypadkiem nawiązuje do dewizy wędrowniczej ( „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj.”), ponieważ to właśnie ona była mottem tegorocznego wydarzenia. Wędrownicy wzięli udział w trzech modułach: wędrówce, wieczornicy i warsztatach.

Wyjdź w świat…

Wędrówkę rozpoczęliśmy przejazdem z Sopotu do Kartuz. Tam zapoznaliśmy się z historią tego miasta, która sięga XIV w. i zapoczątkowana została przez nadanie tej ziemi zakonowi kartuzów. Dodatkowo naszym zadaniem było dostrzec potrzeby społeczeństwa i postarać się na nie odpowiedzieć poprzez znalezienie odpowiedniej służby. Po tym wszystkim ruszyliśmy na szlak do elektrowni wodnej w Rutkach. Na trasie nie zabrakło wędrowniczych dyskusji i przemyśleń, a także podziwiania piękna otaczającej nas przyrody. W Rutkach czekał na nas już swego rodzaju wyczyn – możliwość zjazdu na linie z nieużytkowanego już mostu kolejowego pod okiem instruktorów wspinaczki. Po tej pełnej adrenaliny zabawie wróciliśmy do hufca.

Pomyśl…

W hufcu po chwili odpoczynku rozpoczęliśmy drugi moduł KWAZu czyli wieczornicę. Zastanawialiśmy się nad kwestiami moralnymi i etycznymi. Podjęliśmy próbę rozważenia współczesnego dylematu wagonika, a także rozważaliśmy kwestie mniejszego zła i „białych kłamstewek”.. Po zakończeniu wieczornicy jeszcze przez chwilę trwało świeczkowisko a później udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Pomóż…

Trzeci moduł KWAZu rozpoczął się następnego dnia rano. Dh. Patrycja Misiołek przeprowadziła interesujące i bardzo pouczające warsztaty ze służby. Podjęliśmy na nich zagadnienia: odpowiedniego przygotowania się do pełnienia służby, jej roli jako instrumentu metodycznego i narzędzia wychowawczego, a także odpowiedniego jej zaplanowania. Ponadto zapoznaliśmy się z instrukcją zdobywania znaków służb i wymaganiami na konkretne z nich.

KWAZ 2018 był dla nas przygodą, zastrzykiem motywacji i nowych pomysłów, a przede wszystkim szansą na spędzenie wspólnie czasu przed wędrowników Hufca Sopot. 

 

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
pwd. Mateusz Futyma
IV Sopocka Drużyna Wędrownicza
„Terra Incognita”

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności hufców

Start Hufca Starogard Gdański

Hufiec ZHP Starogard Gdański rozpoczął rok harcerski biwakiem w Pelplinie, który odbył się w dniach 11-13.10.2019. Drużyny dzielnie pokonywały różnego rodzaju zadania i rywalizowały o

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl