Wyniki głosowania w Baku

Kategorie:
Data publikacji:
Delegaci na 41. Światową Konferencję Ruchu Skautowego, która odbywała się w Baku od 14. sierpnia 2017 roku, zdecydowali że 25. Światowe Skautowe Jamboree odbędzie się w Korei Południowej.

W środę 16. sierpnia 2017 roku po południu nastąpiło głosowanie, w wyniku którego wyłoniono organizatora Jamboree w roku 2023. Kandydatury Korei Południowej i Polski do samego końca były promowane na konferencji i w mediach. Na miejscu, w Baku, pracowało 50 wolontariuszy z Polski. Obecni na miejscu byli również Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska, Prezydent Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicz, Wiceprezydent Miasta Gdańska Pan Piotr Grzelak, i władze naczelne ZHP.

W tym samym czasie na Wyspie Sobieszewskiej hufce gdańskie zorganizowały po raz pierwszy Turniej Trójzęba, w czasie którego reprezentacje każdej metodyki z każdego z hufców Gdańsk-Śródmieście, Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa i Bałtyckiego Hufca Gdańsk-Portowa walczyły o miano najlepszej reprezentacji. Turniej towarzyszył organizowanemu dla mieszkańców festynowi harcerskiemu. Obecni na nim byli Wiceprezydent Miasta Gdańska Pan Piotr Kowalczuk i Komendant Chorągwi Gdańskiej hm. Artur Glebko. Festyn uświetnił występ zespołu Slodki Całus od Buby.

Ogłoszenie wyników następiło około godziny 17:00. Stosunek głosów wynosił 607:365, wskazując na zdecydowane zwycięstwo Korei Południowej. "Nie można jednak mówić o porażce ZHP. Związek i Wyspa Sobieszewska już wygrały dzięki temu przedsięwzięciu" – zapewniał hm. Artur Glebko, zwracając uwagę na korzyści, które odnieśli mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej. Poczynione inwestycje (rozwój infrastruktury komunalnej, przyspieszenie budowy mostu) walnie przyczyniły się do wzrostu komfortu życia mieszkańców.

Zmiany poczynione w ZHP to nowoczesny, odpowiadający na bieżące potrzebny, program o charakterrze międzynarodowym i kontakty zagraniczne w niemal każdym zakątku świata. Dzięki przygotowaniom do kandydatury ZHP może podejmować wyzwania stojące przed młodymi ludźmi na miarę XXI wieku.

Kandydatura była przygotowywana przez Jamboree Project Team, czyli specjalny zespół założony jesienią 2014 roku, opracowywał koncepcję organizacyjną Jamboree w Polsce. Efektem prac była 10-minutowa prezentacja poprzedzona księgą kandydatury, które podlegały głosowaniu. W zespole działało 140 wolontariuszy z całej Polski. Z Chorągwi Gdańskiej funkcje szefów grup roboczych pełnili phm. Marta Bednarska (Hufiec Sopot) i hm. Jacek Grzebielucha (Hufiec Gdańsk-Śródmieście), a członkami byli hm. Robert Kawka, hm. Zenobia Glac-Ściebura, pwd. Weronika Christow (Hufiec Gdańsk-Śródmieście), hm. Łukasz Kochowski, hm. Monika Radkiewicz, hm. Katarzyna Musyt-Łanowska (Bałtycki Hufiec Gdańsk-Portowa), phm. Sławomir Milewski (Hufiec Wejherowo), pwd. Magdalena Czubak (HKA Flavio Note), pwd. Kamil Jasiński, pwd. Konrad Kmieć (Hufiec Sopot). Stanowiska kierownicze przy pracach JPT pełnili hm. Lucjan Brudzyński (Hufiec Sopot)i hm. Beata Matyjaszczyk (Hufiec Gdańsk-Śródmieście).

Przed nami wciąż przygotowania do Zlotu z okazji 100-lecia ZHP i 100-lecia odzyskania niepodległóści przez Polskę, który odbędzie się w sierpniu 2018 roku, również na Wyspie Sobieszewskiej.
 

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
hm. Jacek Grzebielucha
Członek Komendy Chorągwi
ds. promocji

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności

Skarpetki dla Świętego Mikołaja!

Zachęcamy do włączenia się w zbiórkę nowych skarpetek  dla osób potrzebujących. Skarpetki przekażemy do Stowarzyszenie Opiekuńczo- Resocjalizacyjne „Prometeusz”. Gdyby każda osoba z Chorągwi Gdańskiej przyniosła jedną

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl