XXXIV Szałamaja w górskich klimatach

Kategorie:
Data publikacji:

Już po raz 34. odbył się w Kwidzynie Festiwal Piosenki Harcerskiej,Turystycznej i Poezji Śpiewanej Szałamaja’2018.
Na tegoroczną Szałamaję w pierwszy weekend marca przyjechało około 420 uczestników z których 70 zmierzyło się na festiwalowej scenie. Doliczyć należy też grupy wsparcia i sztab Hufca ZHP Kwidzyn, co daje liczbę 450+. Rywalizacja tradycyjnie odbywała się w kategoriach piosenki harcerskiej, turystycznej i poezji śpiewanej. Nie zabrakło też wykonań w ramach Nieprzetartego Szlaku i coraz silniej reprezentowanej kategorii zuchowej.

Tegoroczny regulamin Szałamai nakładał na uczestników obowiązek wykonania utworów Andrzeja Starca i Wojciecha Młynarskiego. Festiwal to sztandarowa impreza Hufca ZHP im. Kwidzyniaków,na której meldują się do działania wszyscy chętni  od zucha po seniora. Działanie szałamajowe sprawdza naszą sprawność i pokazuje , co to znaczy wspólnota i służba dla innych. Ta jedyna z takimi tradycjami amatorska impreza łączy i pokolenia i miłośników śpiewania poezji i turystycznych hitów. Tegoroczne motto i scenografia przeniosła uczestników w góry wraz z góralem Jędrkiem, który żwawo zachęcał widownię do gromkiego hej!
Jury w tym roku nie przyznało w kategorii piosenki harcerskiej pierwszego miejsca , za to byli pod wrażeniem ruchu NS, doceniając pracę instruktorów i opiekunów grup dzieci niepełnosprawnych. Jak zwykle w kategorii poezja śpiewana dopisali soliści . Przez szałamajową widownię przewinęło się mnóstwo gości, rodziców, grup wsparcia śpiewających gromad i drużyn , a także skauci z Leśnej Szkółki z Gdyni i druhny z drużyny ZHR z Sopotu oraz liczna grupa harcerzy z Warszawy.
Wokół festiwalu zawsze dzieją się inne wydarzenia. W tym roku na wniosek kwidzyńskiej komendy ZHP ,wręczono odznaki i medale. Instruktorzy hufca hm. Wanda Kozakowska i phm. Andrzej Szatkowski otrzymali Medal Zasłużony dla Chorągwi Gdańskiej , a hm. Magdalena Jankowska brązowy Krzyż zasługi dla ZHP. Z wielka radością z rąk hm.Artura Glebko komendanta Chorągwi Gdańskiej odznaki Przyjaciel Chorągwi Gdańskiej ZHP otrzymali pani Justyna Liguz i pan Wojciech Bryczkowski, którzy choć, jak się sami przyznali, nie byli nigdy harcerzami to z wielką radością wspierają harcerską brać i każde harcerskie działanie. Dla uczestników Festiwalu zaśpiewali bardzo klimatyczne profesjonalni wykonawcy piosenki autorskiej w Koncercie Gwiazd na czele z Łukaszem Majewski, tegorocznym jurorem, jako prezent dla uczestników i gości Szałamai.

Laureaci festiwalu wystąpili podczas Koncertu Galowego pod wodzą komendanta honorowego hm. Mieczysława Dzikowskiego odśpiewując na finał jego autorską piosenkę pt. „Idę w góry”. Tradycyjnie na zakończenie zawiązano krąg przyjaźni, harcerski znak braterstwa i służby , a komendant Hufca ZHP Kwidzyn phm. Andrzej Delewski zaprosił z uśmiechem za rok , bo :„Jeszcze jeden taki zlot, jeszcze jedna taka myśl,gdzieś daleko jest mój dom,Szałamaja dziś! Budzą się moje marzenia, malowane mgłą wśród drzew. Piosenka wszystko odmienia…”. Szałamaja trwa. Czuwaj!

Lista Laureatów na : https://www.facebook.com/ZHPSZALAMAJA/

Melduje
Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
hm. Dorota Joanna Łoś
Hufiec ZHP Kwidzyn

fot.pwd.Paweł Fiszer

 

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności hufców

Start Hufca Starogard Gdański

Hufiec ZHP Starogard Gdański rozpoczął rok harcerski biwakiem w Pelplinie, który odbył się w dniach 11-13.10.2019. Drużyny dzielnie pokonywały różnego rodzaju zadania i rywalizowały o

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl