Za nami pierwszy Plebiscyt Instruktorski Chorągwi Gdańskiej

Kategorie:
Data publikacji:

Za nami pierwszy w Chorągwi Gdańskiej Plebiscyt Instruktorski „Unikatowi”, którego celem było wyłonienie najbardziej niezwykłej kadry w czterech kategoriach: skuteczni wychowawczo, sprawni w działaniu, odpowiedzialni społecznie oraz kadra wspierająca. Plebiscyt składał się z kilku etapów, a jego finał miał miejsce 18 października podczas Gali Instruktorskiej w Domu Harcerza, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji „Unikatowych”.

Pomysł zorganizowania plebiscytu zrodził się na kanwie rozmów na temat różnorodnych działań kadry i instruktorów Chorągwi Gdańskiej w swoich środowiskach – ludzi nieprzeciętnych, utalentowanych na wielu polach, którzy codziennie poświęcają swój czas, energię na wychowanie młodych ludzi oraz wszelakie działania służące rozwojowi naszej organizacji. Pierwszy etapem plebiscytu były zgłoszenia swoich unikatowych kandydatów. Mógł to zrobić każdy bez względu na przynależność do ZHP. Do plebiscytu zostały zgłoszone 83 osoby z piętnastu hufców naszej chorągwi. Kapituła, którą stanowiły członkinie chorągwianego Zespołu ds. nagród i wyróżnień, wybrała dwudziestu finalistów w czterech kategoriach: skuteczni wychowawczo, sprawni w działaniu, odpowiedzialni społecznie oraz kadra wspierająca. Kapituła kierowała się jasnym regulaminem, a wnioski przesłane do kapituły musiały zawierać informację dotyczące działalności z dwóch ostatnich lat.

Trzecim etapem było głosowanie, które przebiegało internetowo i zakończyło się 14 października. Następnie do pracy zebrała się Kapituła Główna złożona z Komendanta Chorągwi hm. Artura Glebko oraz trzech losowo wybranych komendantów hufców. W tym roku byli to: Komendantka Hufca ZHP Kartuzy phm. Małgorzata Szadkowska, Komendantka Hufca ZHP Gdynia hm. Agnieszka Szlosowska oraz Komendantka Hufca ZHP Ziemi Słupskiej phm. Joanna Rutkowska. Ich głosy miały 50% wartości ogólnej liczby głosowania.

Unikatowi to ludzie, którzy podjętą przez siebie służbą dają dowód, że wyjątkowe rzeczy można robić codziennie poprzez działania pełne pasji w kreowaniu naszej wspólnej rzeczywistości. Dwudziestu nominowanych wybranych w tym roku w naszym plebiscycie to osoby nieprzeciętne, które pokazują swoje zaangażowanie na rzecz naszej organizacji, a ich praca to godziny spędzone na służbie drugiemu człowiekowi, zarówno w środowiskach harcerskich, jak i pośród społeczności lokalnej.

Kalejdoskopy, diamenty i przede wszystkim: unikatowość instruktorów Chorągwi Gdańskiej – to elementy, które nieodzownie kojarzą się z tegorocznym plebiscytem. Piątkowa Gala Instruktorska była okazją, by uroczyście podkreślić niesamowitą pracę i podziękować za zaangażowanie, sumienność i wielką siłę, z jaką nasi instruktorzy wypełniają Misję ZHP i wspierają innych w działaniu.

W tegorocznej edycji Plebiscytu Instruktorskiego Chorągwi Gdańskiej „Unikatowymi” zostali:

  • phm. Michał Jereczek (Hufiec ZHP Kościerzyna) w kategorii SKUTECZNI WYCHOWAWCZO, nagrodę wręczyła Zastępczyni Naczelniczki ZHP hm. Justyna Sikorska;
  • hm. Natalia Błońska (Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście) w kategorii SPRAWNI W DZIAŁANIU, nagrodę wręczył Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Artur Glebko;
  • hm. Beata Matyjaszczyk (Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście) w kategorii ODPOWIEDZIALNI SPOŁECZNIE, nagrodę wręczyła Poseł na Sejm Pani Henryka Krzywonos-Strycharska;
  • phm. Michał Kozłowski (Hufiec ZHP Lębork) w kategorii KADRA WSPIERAJĄCA, nagrodę wręczył Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska Pan Łukasz Kłos.

Ogromne emocje i wielka radość – to było wypisane na twarzach laureatów. Rozpiera mnie duma, mam w sobie dużo emocji, jestem bardzo szczęśliwa, powiedziała po odebraniu statuetki druhna Natalia, Unikatowa w kategorii „Sprawni w działaniu”. Druh Michał mówiąc o swojej kategorii, jeszcze raz podkreślił wychowawczą rolę naszego Związku: Wychowawczo znaczy to, co chyba najważniejsze jest w harcerstwie – czyli wychowywać. Pracować od podstaw z wychowankami i uczyć ich życia. Ciężko mi powiedzieć, dlaczego zostałem unikatowym. Uczenie życia jest najbardziej wychowawcze, wtedy możemy najwięcej rzeczy wychowankom „wcisnąć”. Nagrodę w imieniu druha Michała Kozłowskiego odebrała Komendantka Hufca ZHP Lębork, phm. Agnieszka Stenka. Jako była drużynowa i teraz komendantka hufca zostałam wychowana między innymi przez druha Michała Kozłowskiego i jestem bardzo dumna, że w jego imieniu mogłam odebrać taką nagrodę. Myślę, że te dwa lata były dla niego bardzo intensywne i pokazał, że jest specjalistą w tym, co robi.

Zakończenie gali uświetnił koncert Grupy Muzycznego Wsparcia oraz wielki unikatowy tort. Z całą pewnością Plebiscyt na stałe wpisze się do naszego chorągwianego kalendarza.

Druhna Natalia udzieliła nam rady co zrobić, żeby zostać unikatowym: Przede wszystkim trzeba być sobą i robić to, co się kocha najbardziej! Tym samym wracamy do codzienności i dalej pełnimy naszą niezwykłą służbę, a po cichu zaczynamy odliczać dni do następnych Unikatowych.

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
Zespół ds. nagród i wyróżnień
Chorągwi Gdańskiej ZHP

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl