Zadanie dla każdego!

Kategorie:
Data publikacji:

„To my mamy hymn Chorągwi?!” To pytanie zadała większości osób, którym mówiliśmy o naszym pomyśle. Pieśń, którą śpiewały pokolenia harcerek i harcerzy naszej Chorągwi, zagubiła się na przestrzeni lat. Gdy jednak Komenda Chorągwi Gdańskiej dowiedziała się o jej istnieniu, postanowiła do niej wrócić – jest to ważne zwłaszcza w roku rocznic: 100- lecia ZHP oraz 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcemy, aby zabrzmiała ona w czasie Święta Chorągwi 26 maja. Dlatego też wszystkie gromady, drużyny i patrole biorące udział w Rajdzie Rodło i apelu chorągwi. dostają zadanie przed rajdowe – nauczyć się hymnu Chorągwi. Niewątpliwą pomocą będzie nagranie pieśni w wykonaniu Grupy Muzycznego Wsparcia oraz załączony tekst. Druhny i Druhowie! Do dzieła!

Utwór powstał w 1919 r., sławiąc odzyskanie przez Polskę niepodległości i dostępu do Bałtyku. Jest jedną z najważniejszych pieśni na Wybrzeżu, wykonywaną podczas uroczystości państwowych i wojskowych. Pierwsza zwrotka i refren są hymnem Chorągwi Gdańskiej od 15 grudnia 1957 r., przyjętym na naradzie instruktorów chorągwi. (Rozkaz L.1/58 z dn. 10 stycznia 1958 r.)

 

HYMN CHORĄGWI GDAŃSKIEJ ZHP

Hymn do Bałtyku

 

muzyka: Feliks Nowowiejski

słowa: Stanisław Rybka – Marius

 

Wolności słońce pieści lazur,
łódź nasza płynie w świata dal.
Z okrętu dumnie polska flaga
uśmiecha się do złotych fal.

 

ref.
I póki kropla jest w Bałtyku
polskim morzem będziesz ty,
bo o Twe wody szmaragdowe
płynęła krew i nasze łzy.

Limk do pobrania mp3 :

https://www.dropbox.com/s/9ccj157a84bwac0/Hymn%20do%20Ba%C5%82tyku.mp3?dl=0

 

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
hm. Agnieszka Święcicka
z-ca Komendanta Chorągwi Gdańskiej ZHP
ds. prgramu

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności Chorągwi

XVII Mistrzostwa Pływackie

Mistrzostwa Pływackie Chorągwi Gdańskiej ZHP.Znowu.To już XVII edycja.Ta sama lokalizacja, ci sami organizatorzy, ta sama pizza. Odgrzany kotlet? Absolutnie nie!Mimo stałych elementów w tym roku

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl