Zakończył się 41. Zjazd Nadzwyczajny ZHP

26-27 października w Warszawie odbył się 41. Zjazd Nadzwyczajny ZHP zwołany przez przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła na wniosek sześciu komend chorągwi.

Decyzją zjazdu naczelniczka ZHP i Główna Kwatera nie zostali odwołani. Za odwołaniem z funkcji naczelniczki ZHP zagłosowało 73 delegatów, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Tyle samo delegatów zagłosowało również za odwołaniem Głównej Kwatery; nikt nie wstrzymał się od głosu. Przeciwko odwołaniu naczelniczki ZHP zagłosowało 104 delegatów. 106 delegatów opowiedziało się przeciwko odwołaniu Głównej Kwatery ZHP.

Przed głosowaniem przedstawiciele Centralnej Komisji Rewizyjnej oraz komendantów chorągwi wnioskujących o zwołanie zjazdu oraz naczelniczka ZHP i członkowie Głównej Kwatery ZHP zaprezentowali swoje stanowiska. Następnie delegaci mogli zadać pytania odnośnie wystąpień reprezentantów.

Podczas drugiego dnia  41. Zjazd Nadzwyczajny ZHP zdecydował m.in. o zmianie w uchwale dotyczącej Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, mundurów w ZHP, zasadzenia 100 ha lasów oraz etyki środowiskowej. Podjął również uchwałę o sposobie prowadzenia dyskusji instruktorskiej w ZHP. Prace nad mianami uchwał poprzedniego zjazdu poprzedziła dyskusja w grupach praca z kadrą i program oraz zarządzanie i finanse. Podczas drugiego dnia zjazdu obradowano również o transparentności oceniania i wynagrodzeń w Głównej Kwaterze ZHP i komendach chorągwi.

fot. Matylda Hojnor