Tydzień temu zakończył się trzeci, czyli już ostatni złaz Kursu Drużynowych Wędrowniczych „Czarna Perła” organizowanego przez Referat Chorągwi Gdańskiej. Odbył się on w Norwegii, na wyjeździe zorganizowanym przez samych kursantów!
W trakcie wyjazdu, poza zajęciami programowymi między innymi o tematyce Safe From Harm lub wychowania następcy, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z urokami miasta.
Stavanger zachwycił wszystkich swoim urokiem, a podczas wędrówek i zwiedzania kursanci mieli również czas na zapoznanie się z historiami muzeów: Norwegian Canning Museum oraz Stavanger Maritime Museum. Dowiedzieli się więc nie tylko historii piśmiennictwa i druku lub portów w Stavanger, ale również znają odpowiedź na pytanie: Jak poprawnie układać sardynki w puszce?
Po przeżytej przygodzie za granicą i po całym kursie, kursanci wychodzą z ogromnym bagażem wiedzy i doświadczeń. Metodyka wędrownicza nie ma już dla uczestników kursu tajemnic, a nowe wyzwania i niesamowite przeżycia czekają na Nich już za horyzontem.
Informację zwrotną najlepiej pozyskiwać z pierwszej ręki, więc zadaliśmy kilka pytań kursantom wspomnianego kursu.
Co znajduje się w Twojej walizce doświadczeń po ukończonym kursie?
Szczerze mówiąc, nie jestem w stanie dopiąć tej walizki, tak bardzo jest wypełniona. Jest pełna nowych przeżyć i perspektyw. Kurs na pewno otworzył mi głowę na wiele sposobów działań i wdrażania ludzi w metodykę. Nowe pomysły wypełniają moją głowę – chociażby pomysły na zorganizowanie wędrownego obozu zagranicznego. Kurs był niewątpliwym przełomem w mojej harcerskiej przygodzie.
– Marta Kaczmarek HO, Chorągiew Łódzka
Jak czujesz się po ukończeniu kursu i przeżytych zajęciach? Czy coś zmieniło się w Twoim myśleniu względem metodyki wędrowniczej?
Kurs szybko się skończył, były to tylko 3 złazy, ale ogrom wiedzy. Tę wiedzę zabieramy ze sobą, zapamiętując wszystko na zawsze, dzięki niesamowicie ciekawym zajęciom. Były przygotowane w sposób profesjonalny, obrazowy i przede wszystkim praktyczny, co pomoże i już pomaga, Nam w pracach z drużynami. Dzięki kursowi zrozumiałyśmy metodykę wędrowniczą. Nie jest już ona tak skomplikowana i tajemnicza, ukazała nam swoje możliwości i przede wszystkim swój potencjał.
– Maria Kończewska i Zuzanna Stolarska, Chorągiew Gdańska
Gdybyś miała określić kurs jednym zdaniem, jak ono być brzmiało?
Trudne się wylosowało… Może ująłbym to tak: Kurs mogę porównać do tytułowej „Czarnej Perły”, tak, jak każdy rejs ma swoje momenty sztormu oraz żeglugi na spokojnych wodach, ale załoga i kapitan stanęli na wysokości zadania i szczęśliwi po przeżytej przygodzie, dotarli do brzegu.
– Szymon Navasardyan, Chorągiew Gdańska
fot. Aleksandra Radziszewska
tekst. Agnieszka Dragan
___
Zadanie „Bądź gotów!” realizowane jest przez Związek Harcerstwa Polskiego i finansowane ze środków Ministra Edukacji w ramach programu pn. „Edukacja na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego” na rok 2024/2025.