Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku

Kategorie:
Data publikacji:

10 lutego 2019 w Pucku odbyła się uroczystość z okazji 99. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, w której wzięli udział zuchy, harcerze oraz instruktorzy z Hufca Puck.

Z okazji tej rocznicy puccy harcerze aktywnie brali udział w uroczystościach w Pucku, na które również przybyli honorowi goście tj. przedstawiciele władz, prominenci, reprezentacja Sił Zbrojnych RP oraz różne delegacje. Hufiec Puck wystawił swój sztandar, obstawę sztandaru inwalidów i kombatantów wojennych RP, warty przy pomniku gen. Józefa Hallera oraz harcerkę odczytującą pierwsze czytanie na mszy świętej.

Uroczystości zaczęły się na rynku, gdzie wciągnięto na maszt flagę Polski i odśpiewano Hymn Narodowy. Po przywitaniach i przemowach defilada na przedzie z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki wojennej wyruszyła do kościoła pw. św. Piotra i Pawła FARA. Na porannym otwarciu zabrała głos burmistrz miasta Puck, Hanna Pruchniewska, mówiła o tym, że to wydarzenie jest niezwykle ważne nie tylko dla samego Pucka, ale również dla całej Ojczyzny. Głos zabrał również prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, Andrzej Królikowski, by w imieniu mieszkańców Pucka podziękować za wspaniałą pogodę. Na mszy świętej, przywitał nas proboszcz ksiądz prałat Jerzy Kunca, który wspomniał o tym, że generał Józef Haller nie tylko zaślubił morze, ale udał się na mszę świętą, na której podziękował Panu Bogu i powierzył Mu losy ojczyzny. „Dlatego z rynku udajemy się nie bezpośrednio nad morze, ale udajemy się do kościoła, aby dziękować” – podziękowania złożył proboszcz ks. prałat Jerzy Kunca na ręce obecnego na uroczystościach Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Po uroczystej Mszy Świętej udaliśmy się do portu rybackiego, gdzie generał brygady Jarosław Kraszewski odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy napisany z okazji 99. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Swoje przemówienia również wygłosili: radny województwa pomorskiego Roman Dambek, wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, Kazimierz Formela z zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz ponownie burmistrz miasta Puck. Podkreślano, jak ważny jest dla nas Bałtyk, mówiono o udziale Kaszubów w przemianie historycznej. Przyznano odznaki i pierścienie Hallera, po czym prezes LMiR ogłosił, że papież Franciszek z okazji zbliżającej się setnej rocznicy Zaślubin Polski z Morzem zgodził się zostać honorowym członkiem Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni. Upamiętniając to niezwykłe wydarzenie, ze śmigłowca Brygady Lotnictwa MW został zrzucony na Zatokę Pucką wieniec. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem generała Józefa Hallera.

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!

Marianna Konkel
Przyboczna 32 GDH im. gen. Józefa Hallera.

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności Chorągwi

Gdańska miłuje przyrodę!

Chorągiew Gdańska razem z nowopowstałym Zespołem ds. Etyki Środowiskowej ogłasza konkurs pod tytułem „Gdańska miłuje przyrodę” czyli wielki #TrashTagChallange! 🌱Wyzwanie to polega na posprzątaniu zabrudzonego

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl