Zlot kadry Chorągwi Gdańskiej 2024 „Kurs na Gdańską”

Kategorie:
Data publikacji:

Wydarzenie, które gromadzi kadrę tak dużej organizacji jak nasza i pozwala jej się rozwijać podczas warsztatów i wspólnych rozmów, zawsze będzie czymś wyjątkowym 💙

To przede wszystkim czas, w którym to drużynowi, przyboczni, liderzy grup młodzieżowych, instruktorzy działający na różnych szczeblach struktury i posiadających różne doświadczenia mają okazję, by ktoś zaopiekował się ich rozwojem, wyzwaniami, przed którymi stoją, a także przez chwilę móc być odbiorcami takich form, a nie ich organizatorami.

Nasi uczestnicy w piątek wzięli udział w czterech ogniskach harcerskich, zorganizowanych osobno dla przewodników, podharcmistrzów, harcmistrzów, a także dla osób z otwartą próbą instruktorską. Rozmawiali o wyzwaniach, jakie stoją przed wychowawcami, o odpowiedzialności, satysfakcji, ale też trudach związanych z wychowaniem następców. Z zainteresowaniem omawiali pracę metodyczną w zgodzie z ochroną środowiska i zasadą „less waste”. Zastanawiali się również nad aktywnością kadry harcerskiej w życiu politycznym i społecznym oraz nad tym, jak wpływa to na postrzeganie harcerstwa ⚜

Sobota była bardzo intensywna! Cztery bloki zajęć, dwa podnoszące kompetencje i dwa skupiające się bardziej na rozwijaniu nowych pasji. Wśród zajęć były te bardziej dynamiczne i wymagające aktywności, ale także bardziej statyczne, które pozwalały w skupieniu omówić różne tematy i poznać opinie i doświadczenia innych uczestników. Wśród warsztatów podnoszących kompetencje znalazły się takie jak: udzielanie informacji zwrotnej, twórcze myślenie, pionierka, nowe technologie, diagnozowanie poziomu jednostki czy zwinne metody zarządzania. Znalazło się także coś dla fanów gotowania w terenie. Natomiast w tym roku nasze organizatorki FUNu pozwoliły nam nie tylko odetchnąć na jodze czy zajęciach z uważności, ale także zbliżyć się do przyrody na warsztatach z końmi, przyjemnie się zmęczyć podczas spływu kajakowego czy przenieść się w czasie na zajęciach z rekonstrukcji. A to tylko kilka pozycji z niesamowitej oferty warsztatów, w których mieliśmy możliwość wziąć udział. Wieczór upłynął pod hasłem skocznej zabawy z instruktorkami tańca ☀

Na zlocie zorganizowaliśmy także strefę chill – namiot osłaniał nas przed gorącym słońcem, leżaczki, które wypożyczył nam Jarmark św. Dominika, pozwalały trochę odpocząć, a do tego wszystkiego muzyka i świeżo wyciskana lemoniada. Strefa chill pełną parą 🤩

Mieliśmy także możliwość zrobić coś dobrego: wpisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego ❤️ Dzięki współpracy, jaką ZHP rozpoczął z Fundacją DKMS, na miejscu jedna z naszych instruktorek, druhna Ilona Cyrzan, pobierała wymazy i odpowiadała na wszelkie pytania co do procedury. Dzięki temu w bazie pojawiło się 14 nowych potencjalnych dawców szpiku, którzy być może uratują komuś życie!

Niedzielny apel był podsumowaniem naszego wspólnego wydarzenia i czasem na podziękowanie, ale podziękujmy raz jeszcze tutaj.

DZIĘKUJEMY!

Wam – uczestnikom za trzy intensywne dni wspólnej zabawy i nauki.

Wszystkim prowadzącym nasze warsztaty i zajęcia – za dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem, wspieraniem naszych uczestników w zdobywaniu nowych pasji i kompetencji! 💪

Zespołom, które prężnie działały podczas zlotu: ekipie z HBO Czernica, którzy bardzo o nas zadbali, chorągwianemu zespołowi komunikacji i promocji za uwiecznienie naszych działań, zespołowi ds. rozwoju struktury za zorganizowanie strefy chill, Zespołowi Wsparcia Metodycznego, którego instruktorzy wraz z członkami Szkoły Instruktorskiej Macierzysta Akademia Kształcenia przygotowali warsztaty podnoszące kompetencje i część z nich poprowadzili, członkiniom chorągwianej komisji stopni instruktorskich za przygotowanie tematycznych ognisk, Zespół Pilota Gdańskiej Chorągwi ZHP z Pilotem na czele za przygotowanie programu FUN, członkom Inspektorat Bezpieczeństwa Chorągwi Gdańskiej ZHP za czuwanie nad nami podczas zlotu.

I wreszcie: Komendzie zlotu, która od wielu tygodni przygotowywała to wydarzenie – hm. Marioli Mazerskiej, hm. Joannie Brudzyńskiej, hm. Zofii Cebuli, phm. Julii Franceson, hm. Kamili Kubiście, hm. Weronice Nadzikiewicz, hm. Agnieszce Szlosowskiej, hm. Ewie Deręgowskiej, hm. Aleksandrze Guzik-Kobieli, phm. Martynie Zakrockiej, phm. Tomaszowi Olesiowi.

… do zobaczenia znów! 🥰

fot. Sara Ejsmont, Julia Kurgan, Piotr Hallmann / ZHP
Rolki i relacje, które pojawiały się podczas zlotu, są autorstwa Magdaleny Bróż, Piotra Hallmana i Julii Kurgan.

___
Zakwaterowanie i wyżywienie oraz wybrane warsztaty kompetencyjne współfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022–2033 – dotacja „Dumni jak PAW!”

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Pomorskie

Dofinansowano ze środków Eric Frank Trust Organization.

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl