Zwieńczyliśmy #harcerskielato XXIII Zlotem Westerplatte!

Blisko 150 Zuchów, Harcerek i Harcerzy z Pomorza zakończyło wakacje podczas Zlotu Westerplatte.
Co roku Hufiec Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte przygotowuje szereg gier miejskich, by harcerki i harcerze z całej Polski mogli spotkać się z historią Gdańska i II Wojny Światowej.
W tym roku formuła Zlotu została nieco zmodyfikowana – Zlot trwał jeden dzień i jedną noc.
31.08.2018 r. uczestnicy XXIII Zlotu spotkali się na terenie Hewelianum i wzięli udział w apelu, a po nim ruszyli w trasy!
Nie zabrakło atrakcji takich jak: Muzeum II Wojny Światowej, Radio Gdańsk czy Latarnia Morska w Nowym Porcie.
Jednak Zlot Westerplatte to nie tylko zabawa w gronie przyjaciół ale również służba. Jak co roku, tak i w tym roku uczestnicy Zlotu Westerplatte pełnili służbę o 4:45 przy pomniku Obrońców Wybrzeża.
Obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej były dla ZHP o tyle wyjątkowe, że pierwszy raz w historii zostało odczytane „przesłanie Westerplatte”, w którym wspominani są polegli i zamordowani podczas II Wojny Światowej działacze harcerscy i instruktorzy.
Przesłanie odczytał hm. Artur Lemański- komendant Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk- Portowa.
Po uroczystościach wspólnie zawiązaliśmy krąg i powiedzieliśmy sobie „do zobaczenia”.
Z harcerskim pozdrowieniem,
phm. Weronika Smagorzewska