Zlot kadry ZHP Chorągwi Gdańskiej 2024
„Kurs na Gdańską”

Warsztaty podnoszące kompetencje na poziomie szczepu, hufca, chorągwi

Zapraszamy na sobotnie warsztaty przedpołudniowe, które pozwolą uczestnikom podnieść kompetencje w działaniu na różnych szczeblach naszej organizacji!

W programie znajdziecie warsztaty w tematach takich jak:

• Zwinne metody zarządzania: Planowanie na początku roku, ewaluacja na koniec… A gdyby tak podejść do zarządzania inaczej? Zwinne metody zakładają częstsze zmiany planów, by jak najlepiej reagować na zmieniające się środowisko zewnętrzne. A z tym przecież w ostatnich latach mierzymy się nieustannie. Czy metody pracy korpo mogą być przydatne w ZHP? Zweryfikujmy!
  • Kultura organizacyjna: Warsztat w prosty i obrazowy sposób przybliża temat kultury organizacyjnej, który Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego w 2022 roku uznał za ważny. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję do refleksji nad tym, jak im się pracuje w zespołach, w tym także nieharcerskich. Poznają kluczowe aspekty tworzące konstruktywną kulturę organizacyjną, wpływające na zwiększenie motywacji, zaangażowania i zaufania członków zespołu, co w efekcie buduje wspólnotę i wpływa na efektywność w działaniu. Uczestnicy zostaną wyposażeni w konkretne narzędzie, które pozwoli im budować konstruktywną kulturę organizacyjną w swoich zespołach.
  • Diagnozowanie poziomu jednostki: Nasze jednostki różnią się od siebie – to nie ulega wątpliwości. Niektóre świetnie robie radzą ze stosowaniem wszystkich instrumentów metodycznych, a ich zastępy mają regularne zbiórki, w innych różne perturbacje sprawiły, że praca w małych grupach dopiero się rozkręca, o regularnym zdobywaniu stopni nie wspominając. Czy od wszystkich możemy wymagać na raz tego samego? Jak zdiagnozować poziom funkcjonowania jednostki, by razem z jej drużynowym/-ą określić najważniejsze zmiany do wprowadzenia? Sprawdź podczas warsztatów dot. diagnozowania poziomu rozwoju jednostek! Taka umiejętność z pewnością przyda się nie tylko programowcom i kształceniowcom, ale również chociażby komisjom rewizyjnym.
  • Excel dla zaawansowanych: Nie ma chyba w świecie MS Office narzędzia, które wzbudza bardziej skrajne emocje. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Excel. Potrafi uprzykrzyć najpiękniejszy wieczór, ale też uratować przed żmudnym ręcznym liczeniem i uzupełnianiem danych. Zaprzyjaźnij się z nim, a Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo.
  • Miana kadry wspierającej: Miano kadry wspierającej – co to właściwie jest? Narzędzie przygotowane specjalnie dla tych, którzy nie widzą siebie jako wychowawców, ale chcą dać harcerstwu swoją specjalistyczną wiedzę z zakresu zarządzania majątkiem czy wizerunkiem. To odpowiednik stopni instruktorskich dla kadry wspierającej. Jak je zdobyć? Dowiedz się na zlocie!
  • Zespół na lata, a nie na lato: Kształcenie, program, stopnie instruktorskie… Każdy zespół ma obszar harcerstwa, o który troszczy się w szczególności. A kto troszczy się o sam zespół? Drodzy komendanci, szefowie, przełożeni – to spotkanie w sam raz dla Was. Spotkajcie się, by porozmawiać o tym, jak pracować ze swoimi instruktorami, by mimo upływu czasu nadal byli wkręceni we wspólną pracę.
  • Klimat na talerzu: Dla wszystkich przekonanych do kuchni roślinnej oraz dla zagorzałych przeciwników. Na zajęciach dowiecie się, co kryje się za pojęciem „dieta planetarna” i jak ją wdrożyć w praktyce, a przede wszystkim – po co?! Następnie nauczymy się (w praktyce!), jak gotować pełnowartościowe posiłki na wydarzeniach harcerskich, także w warunkach polowych, w taki sposób, by było szybko, łatwo, tanio, smacznie i zdrowo (dla Was i dla środowiska). Gwarantuję, że wyjdziecie z brzuchami pełnymi pysznego jedzenia i umysłem zainspirowanym do nowych działań!
fot. Julia Kurgan / ZHP

Administrator: Aleksandra Guzik-Kobiela  aleksandra.guzik-kobiela@zhp.net.pl