Zlot kadry ZHP Chorągwi Gdańskiej 2024
„Kurs na Gdańską”

Warsztaty podnoszące kompetencje dla drużynowych i przybocznych

Zapraszamy na sobotnie warsztaty przedpołudniowe, które pozwolą uczestnikom podnieść jakość działań w gromadach i drużynach! 🚀 
W programie znajdziecie warsztaty mające na celu podnoszenie kompetencji przybocznych i drużynowych w takich tematach jak:

  • Sojusznik – tylko rodzic? 
    Podczas tych warsztatów otrzymasz praktyczne umiejętności budowania partnerskich relacji z rodzicami oraz skuteczne strategie pozyskiwania sojuszników na rzecz rozwoju drużyny. Pozyskaj niezbędne narzędzia, aby jeszcze lepiej wspierać rozwój swojej drużyny, osiągając większy sukces i zadowolenie zarówno drużynowych, jak i uczestników.

    Dołącz do nas, aby dowiedzieć się, jak zbudować silną sieć wsparcia wokół Twojej drużyny, która przyczyni się do osiągnięcia wspólnych celów i sukcesów.

  • Razem w harcerstwie: wsparcie dla wszystkich
    Czy czasem nie wiesz w jaki sposób wesprzeć wychowanka? 
    Czy zastanawiasz się jak pomóc odnaleźć się w grupie drużynie/gromadzi osobie z trudnościami społecznymi? 
    Czy słyszałaś/eś o takich terminach jak „spektrum” czy ADHD, ale nie wiesz jak dostosować pracę jednostki dla wszystkich harcerzy?

    Na tych zajęciach odpowiemy na Twoje pytania i wątpliwości.

  • Twórcze myślenie
    Połącz wiedzę i umiejętności z Odysei Umysłów z kreatywnym tworzeniem planszówek. Przygotuj się na pełną aktywności i wyzwań podróż przez labirynt nowych pomysłów!

    Podczas tych zajęć uczestnicy będą mieli okazję eksplorować różnorodne strategie myślenia, analizować i rozwiązywać złożone problemy tak aby rozwijać kreatywność, współpracę i umiejętności problemowe wśród członków drużyn i gromad.

  • Informacja zwrotna na poziomie drużynowego
    Koniec z kanapkami! 
    Hmm… może nie tak całkowicie, ale na tych warsztatach odbierzemy klasyczną formę kanapek, obiecujemy, że w przyjemny sposób! Dowiesz się, jak umocnić swoją komunikację w zespole, tworząc atmosferę wzajemnego szacunku i przyjaźni. Poznasz innowacyjne metody udzielania informacji zwrotnej i jak doceniać wysiłek i zaangażowanie członków zespołu.

    Dołącz do nas, aby odkryć, jak skutecznie kształtować relacje i rozwijać potencjał wspólnie z innymi.

  • Pionierka nie tylko obozowa
    Prawdziwa uczta dla miłośników pracy ręcznej i harcerskiego ducha!

    Na tych zajęciach odkryjemy sztukę pionierki w praktyce, począwszy od stawiania bram po wyposażenie harcówki. Wykorzystując drewno, pasję i własne ręce, uczestnicy będą budować różnorodne konstrukcje, tworząc nie tylko praktyczne elementy wyposażenia harcerskiego, ale także budując więzi społeczne i rozwijając umiejętności pracy zespołowej.

  • Nowe technologie… w lesie?
    Czy wiesz, że cyfryzacja może być narzędziem wspierającym harcowanie na świeżym powietrzu, a nie tylko ograniczającym nas do harcówek i komputerów?

    Na tych zajęciach eksplorujemy możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii, takich jak GPS, aby wzbogacić nasze harcerskie doświadczenia w terenie.  Przekonaj się, że technologia może być naszym sojusznikiem w poznawaniu natury, rozwijaniu umiejętności przetrwania i kształtowaniu charakteru, zapraszając Cię do aktywnego uczestnictwa w harcerskich wyprawach w świetle nowoczesnych możliwości.

  • Jak mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli oszczędzanie
    Jak budować swoją finansową przyszłość? 
    Czy odraczanie gratyfikacji ma sens? 
    Jak odróżnić życiowe potrzeby, te ważne, a nie pilne oraz te pilne, choć mniejszej wagi?

    Czyli o oszczędzaniu, inwestowaniu i racjonalnej konsumpcji.

  • Ofiarny czy przedsiębiorczy
    Czy bycie przedsiębiorcą jest dla mnie? 
    Czy przedsiębiorczość możemy połączyć ze służbą i braterstwem? 
    Jak przedsiębiorczość można przełożyć na społeczną odpowiedzialność? 
    Czy przedsiębiorczość to pomysły na maksymalizację osobistej korzyści czy sprawne działanie dla społecznej użyteczności? 
    Jak realizować przedsiębiorczość w codziennych aktywnościach drużyny, harcerskiego środowiska działania?
  • Ultra gra fabularna
    Na tych warsztatach wyruszysz w niezwykłą podróż w świat gier, gdzie wyobraźnia będzie jedynym ograniczeniem!

    Poznasz tajniki budowania świata oraz prowadzenia emocjonującej narracji. Poprzez wspólną rozgrywkę i interakcję, gracze mają okazję ćwiczyć harcerskie wartości w praktyce, ucząc się jednocześnie szacunku dla innych, odpowiedzialności za swoje czyny oraz gotowości do pomocy innym członkom zespołu.

  • Pewność siebie czyli must-have drużynowego
    Na tych zajęciach nauczysz się sztuki skutecznej autoprezentacji, czyli sposobu prezentowania siebie i swoich umiejętności w sposób przekonujący i porywający! Poznasz techniki budowania pewności siebie, pracy nad mową ciała i głosem oraz jak mówić o harcerstwie osobom spoza harc-świata.

    Dołącz do nas, aby odkryć jak w pełni wykorzystać swój potencjał i wyróżnić się podczas każdej okazji do autoprezentacji, czy to w rozmowie z rówieśnikami, rodzicami harcerzy czy z dyrekcją!

  • Gotowanie na polanie
    To wyjątkowa okazja, aby poznać sztukę gotowania w terenie i wykorzystać ją w pracy harcerskiej z wychowankami.

    Podczas tego warsztatu uczestnicy zdobędą umiejętności przygotowywania prostych, ale smacznych posiłków na świeżym powietrzu, korzystając z podstawowych przepisów, które można dowolnie rozszerzać. Ta praktyczna umiejętność nie tylko uczy samodzielności i odpowiedzialności, ale także integruje uczestników wokół ogniska, tworząc niezapomniane wspomnienia i budując silne więzi w harcerskiej społeczności.

  • Pięknie się różnimy 

    Około 2/3 członków ZHP stanowią kobiety/dziewczęta. Jak więc sprawić, by więcej chłopców przechodziło pełną ścieżkę harcerskiego wychowania, a potem podejmowało się odpowiedzialności pracowania z młodszymi w ZHP, zamiast odchodzić? Jak pracować w drużynach koedukacyjnych, aby na drodze harcerskiego dojrzewania i wychowania zapewnić chłopakom to, czego ONI potrzebują i jednocześnie zapewnić dziewczętom to, czego ONE potrzebują?

    Podczas zajęć chcemy zgłębić nieco sekrety męskiej duszy i poznać męskie potrzeby, by móc lepiej na nie odpowiadać. Wypracować metody przyciągania chłopców do organizacji, a następnie sposoby takiej pracy z męską kadrą, by chciała nadal rozwijać się w ramach ZHP. Podejmij z nami to wyzwanie!

Dołączcie do naszego spotkania, aby zdobyć nowe umiejętności i inspiracje! 💪📚

fot. Sara Ejsmont / ZHP
fot. Sara Ejsmont / ZHP

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik-Kobiela  aleksandra.guzik-kobiela@zhp.net.pl