Pomorskie z Ukrainą

Celem projektu jest wsparcie obywateli Ukrainy przebywających na terenie województwa pomorskiego w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie, przez wzrost ich kompetencji społecznych i zawodowych i integracja imigranów ze społecznością lokalną. 

Uczestnikami projektu są trzy grupy osób przebywających w Polsce po 24 lutym 2022r. 

– dzieci i młodzież w wieku 7-17 lat, z podziałem na 2 grupy 7-12 lat i 13-17 lat, łącznie 15 osób. Osoby słabo posługują się językiem polskim, mają trudności w nawiązywaniu kontaktów w polskimi rówieśnikami, spędzają czas w pokojach 

– kobiety, w większości w wieku 30-40 lat, 18 kobiet próbuje się dostosować do nowych warunków życia, ale napotyka trudności związane z pisaniem i mówieniem po polsku, w niewielkim stopniu posługuje się programie użytkowymi w Internecie, 6 kobiet jest całkowicie bierna, większość czasu przesiaduje w pokojach, schodzi jedynie na posiłki 

– mężczyźni 3 osoby w wieku powyżej 60 lat, mają trudności w aklimatyzacji się w nowym miejscu,  

W grupie tej 13 osób posiada orzeczenia o niepełnosprawności 

Większość uczestników projektu jest zakwaterowanych w Harcerski Ośrodek Centrum Przygody ZHP 84-230 Rumia, ul. Włókiennicza 14 a (jednostce organizacyjnej ZHP Chorągwi Gdańskiej). 

W związku  nasze działania ukierunkowane będą na wzrost samooceny i motywacji do podejmowania działań społecznych, zawodowych, edukacyjnych przez osoby objęte wsparciem. 

 Drugi kierunek działań to integracja mieszkańców Rumii i obywateli Ukrainy. Dzieci i młodzież z Ukrainy uczestniczą w działaniach drużyn harcerskich Hufca ZHP Rumia. A dla dorosłych uczestników projektu zorganizowane zostanie wydarzenie kulturalne, integracyjne połączone z quizami wiedzy o Polsce i Ukrainie i innymi grami towarzyskimi. Budowania wspólnej przestrzeni, która umożliwi imigrantom nawiązywanie kontaktów i budowanie więzi ze społecznością lokalną, przyczyni się do zwiększenia gotowości do aktywności zawodowej i społecznej.  

 Każda osoba wchodząca do projektu odbędzie rozmowę z coachem, w przypadku dzieci będzie to psycholog/pedagog, a dorosłych doradcą zawodowy/psycholog. Specjaliści pomogą ustalić ścieżkę udziału w projekcie, a na zakończenie projektu podsumują jak została zrealizowana i dadzą wskazówki na przyszłość. Formą zbadania efektywności projektu będzie też wypełnienie ankiety (zał. nr 12 do ogłoszenia) przez uczestników projektu. 

Liczba osób z niepełnosprawnościami będzie monitorowana przez oświadczenia o posiadaniu stopnia niepełnosprawności na Ukrainie lub wydane na terenie Polski orzeczenia. Łącznie 13 osób. 

Do projektu zaangażowane zostaną osoby posługujące się j. ukraińskim, co ułatwi kontakt i zniweluje barierą językową  

Realizatorem działań będzie jednostka organizacyjna  ZHP Chorągwi Gdańskiej  Harcerski Ośrodek Centrum Przygody ZHP 84-230 Rumia, ul. Włókiennicza 14 a.

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl