INFORMACJA O ZAKOŃCZONYM PROJEKCIE EFS – „Stacja Lębork, Kościerzyna, Kwidzyn, Miastko, Słupsk, Gdańsk – usługi społeczne wsparcia rodziny”, RPPM.06.02.02-22-0092/20

INFORMACJA O ZAKOŃCZONYM PROJEKCIE EFS Stacja Lębork, Kościerzyna, Kwidzyn, Miastko, Słupsk, Gdańsk – usługi społeczne wsparcia rodziny” – umowa nr RPPM.06.02.02-22-0092/20, dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej 6 Integracja, Działania 6.2. Usługi społeczne, Poddziałania 6.2.2. Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

ZHP Chorągiew Gdańska w wyniku zakończonego projektu w dniu 30.09.2023, utworzyła w programie 136 miejsc świadczenia usług społecznych, które będą funkcjonowały przez 39 miesięcy, od 01.10.2023 – 31.12.2026.

Liczba utworzonych w programie miejsc świadczenia usług wspierania rodziny pieczy zastępczej istniejące po zakończeniu projektu: 46 miejsc wspierania rodziny i pieczy zastępczej (37 w PWD oraz 9 w PCPR, MGOPS), 90 miejsc w klubach seniora.

Konsultacje i poradnictwo specjalistyczne:
– MGOPS w Miastku – 3 specjalistów: psycholog, logopeda, dietetyk
– PCPR w Kwidzynie – 3 specjalistów: psycholog, opiekun rodziny, psycholog,
– PCPR w Lęborku – 3 specjalistów: psycholog, pedagog, pracownik socjalny.

W placówkach wsparcia dziennego w formie pracy podwórkowej:
– PWD „Stacja Miastko”, 4 wychowawców;
– PWD „Stacja Kościerzyna”, 10 wychowawców;
– PWD „Stacja Lębork”, 6 wychowawców;
– PWD „Stacja Kwidzyn”, 7 wychowawców (w tym specjalista: socjoterapeuta);
– PWD „Stacja Słupsk” , 4 wychowawców;
– PWD „Stacja Gdańsk”, 6 wychowawców (w tym specjalista: psycholog, socjoterapeuta).

Miejsca w Klubie Seniora:
– Klub seniora Miastko 15 miejsc,
– Klub seniora Lębork 15 miejsc,
– Klub seniora Kwidzyn 20 miejsc,
– Klub seniora Gdańsk 40 miejsc.

W ramach zakończonego Projektu został wzmocniony system wsparcia rodziny poprzez zapewnienie zdeinstytucjonalizowanych usług społecznych w powołanych Placówkach Wsparcia Dziennego – Stacja Lębork, Kościerzyna, Kwidzyn, Miastko, Słupsk, Gdańsk, zarówno dzieciom, rodzicom, jak i całym rodzinom, seniorom. Jednostki Samorządu Terytorialnego, Ośrodka Pomocy Społecznej i Organizacji Pozarządowej, będącej też podmiotem Ekonomii Społecznej, przyczyniło się do wypracowania i umocnienia trwałych mechanizmów współpracy, co umożliwia świadczenie usług o zbliżonym zakresie i wysokiej jakości po zakończeniu Projektu.

O działaniach, które się odbyły można przeczytać na fb Stacja.

E.3.1. Wskaźniki rezultatu bezpośredniego
Liczba wspartych w Programie miejsc świadczenia usług społecznych istniejących po zakończeniu Projektu:
Utworzono w programie 136 miejsc świadczenia usług społecznych, w tym: 46 miejsc wspierania rodziny i pieczy zastępczej oraz 90 miejsc w Klubach Seniora.

E.3.4 Opis trwałości rezultatów projektu
Wnioskodawca i Partnerzy opracowali Strategię Wyjścia zawierającą mechanizm zachowania trwałości po zakończeniu finansowania z projektu z uwzględnieniem obecnej i planowanej struktury W i P. Zgodnie ze Strategią trwałość miejsc świadczenia usługi społecznej wsparcia rodziny w liczbie odpowiadającej faktycznemu i prognozowanemu zapotrzebowaniu na usługi zapewniona zostanie od 01.10.2023 do 31.12.2026.

W ramach Projektu wzmocniony został system wsparcia rodziny przez zapewnienie zdeinstytucjonalizowanych usług społecznych w: PWD, klubie seniora i Poradni Rodzina Współdziałanie JST, JPS i ZHP (NGO, podmiot Ekonomii Społecznej) przyczyniło się do wypracowania i wdrożenia trwałych mechanizmów współpracy, co umożliwi świadczenie usług o zbliżonym zakresie i wysokiej jakości po zakończeniu Projektu. Po zakończeniu finansowania zadania będą kontynuowane przez ZHP w ramach działań statutowych – drużyn harcerskich, które otworzą się na dzieci dotychczas niezrzeszone w ZHP, a Partnerzy rozwiną dotychczasowe formy wsparcia w ramach zadań własnych.

Osiągnięte wskaźniki opisane w projekcie:
I.2  Projekt był realizowany w partnerstwie instytucji integracji społecznej PCPR w Lęborku, PCPR Kwidzyn i MGOPS w Miastku z organizacją pozarządową – ZHP Chorągwią Gdańską, które przyczyniły się do osiągnięcia wszystkich rezultatów projektu wyrażonych poprzez wskaźniki monitorowania.

PCPR w Lęborku, PCPR Kwidzyn i gmina Miastko były odpowiedzialne za wsparcie rodziny: diagnozy, wsparcie indywidualne, Akademię Rodzica. Na podstawie diagnoz PCPR ustalał ścieżkę wsparcia. Partner społeczny odpowiedzialny był za przygotowanie i wdrożenie działań aktywizujących i prowadzenie placówki wsparcia dziennego. Partnerzy wspólnie odpowiadali za rekrutację uczestników i uczestniczek co przełożyło się na liczbę osób objętych usługami społecznymi, monitoringiem uczestnictwa. Wspólnie opracowywali strategię wyjścia w oparciu o monitoring IPRR/IŚRR

Średni koszt przypadający na jednego uczestnika zgodnie z regulaminem konkursu wyniósł poniżej 20 000 zł na osobę.

I.3 Lokalizacja: Działania projektowe były adresowane do dzieci, młodzieży i ich rodziców, seniorów na obszarze więcej niż 3 gmin.
Objęły cały powiat lęborski – Miasto Lębork i gminy sąsiednie,
powiat kościerski – Miasto Kościerzynę i gminy sąsiednie,
powiat kwidzyński – Kwidzyn i gminy sąsiednie, Gardeję,
powiat bytowski – Miastko i gminy sąsiednie,
powiat Słupsk i słupski – gminę Słupsk i gminy sąsiednie.
powiat Gdańsk, powiat gdański, powiat Gdynia, powiat kartuski, powiat wejherowski, powiat Sopot – oraz gminy sąsiednie.

Partnerstwo:
Projekt był realizowany w partnerstwie ZHP Chorągiew Gdańska – NGO i jednocześnie podmiot ekonomii społecznej oraz jednostkami samorządu terytorialnego: PCPR w Lęborku, PCPR Kwidzyn i gmina Miastko, które przyczyniły się do osiągnięcia wszystkich rezultatów projektu, wyrażonych przez wskaźniki monitorowania.
Zawiązane partnerstwo zapewniło pełną zgodność projektu z warunkami wynikającymi ze specyfiki Dział.6.2/Poddział.6.2.2.określonymi w SzOOP RPO WP 2014-2020 i w Regulaminie konkursu. Celem partnerstwa było zapewnienia skoordynowanej i komplementarnej realizacji projektu na poziomie lokalnym, a także możliwie najlepsze dotarcie do środowisk Grupy Docelowej.
Uzupełniające się doświadczenie organizacji Partnerskich dało gwarancję prawidłowej realizacji projektu i osiągnięcia rezultatów na oczekiwanym poziomie.

Skala oddziaływań:
Projekt odpowiadał na wskazane w lokalnej diagnozie zapotrzebowania na usługi społeczne: problemy i potrzeby w zakresie ich świadczenia i uwzględniał trendy demografii, stan zdrowia, poziom ubóstwa i wykluczenie społeczne czy dostępność usług społecznych na terenach realizowanego Projektu. Zidentyfikowane były one m.in. w n/w strategiach, realizując ich cele, rezultaty i kluczowe parametry w podejściu oddolnym, integrując aktywność wielu podmiotów (m.in. JST, JOPS, Policji, Sądu, szkół, NGO, lek. POZ) i wynikające ze wspólnej strategii działań w ujęciu wielosektorowym:
* Identyfikację potrzeb i barier w zakresie rozwoju usług społecznych na rzecz osób dotkniętych i zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym w kontekście wsparcia w ramach RPO WP 2014-2020;
* Programie rozwoju Chorągwi Gdańskiej ZHP i Strategii ZHP.

Projekt był realizowany na terenie:
całego powiatu lęborskiego – Miasto Lębork i gminy sąsiednie,
powiatu kościerskiego – Miasto Kościerzynę i gminy sąsiednie,
powiatu kwidzyńskiego – Kwidzyn i gminy sąsiednie, Gardeję,
powiatu bytowskiego – Miastko i gminy sąsiednie,
powiatu Słupsk i słupskiego – gminę Słupsk i gminy sąsiednie.
powiatu Gdańsk, powiat gdańskiego, powiatu Gdynia, powiatu kartuskiego, powiatu wejherowskiego, powiatu Sopot.

Podejście oddolne:
Projekt odpowiadał na wskazane w lokalnej diagnozie zapotrzebowania na usługi społeczne: problemy i potrzeby w zakresie ich świadczenia i uwzględniał trendy demografii, stan zdrowia, poziom ubóstwa i wykluczenie społeczne czy dostępność usług społecznych na terenach realizowanego Projektu. Zidentyfikowane były one m.in. w n/w strategiach, realizując ich cele, rezultaty i kluczowe parametry w podejściu oddolnym, integrując aktywność wielu podmiotów (m.in. JST, JOPS, Policji, Sądu, szkół, NGO, lek. POZ) i wynikające ze wspólnej strategii działań w ujęciu wielosektorowym:
* Identyfikację potrzeb i barier w zakresie rozwoju usług społecznych na rzecz osób dotkniętych i zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym w kontekście wsparcia w ramach RPO WP 2014-2020;
* Programie rozwoju Chorągwi Gdańskiej ZHP i Strategii ZHP.

Program był ustalany indywidualnie pod kontem zapotrzebowania dzieci i ich rodziców, seniorów w pełnej współpracy z Partnerami. Wszelkie działania wpisywały się w strategie, które były zaplanowane w instytucjach biorących udział w projekcie oraz w lokalnych strategiach i planach wsparcia, projekt był uzupełnieniem.

Wolontariat i animacja środowiskowa:
W projekcie wykorzystany został wolontariat i animacja środowisk , które przyczyniły się do osiągnięcia wszystkich rezultatów. W ramach animacji społecznych animator/wolontariusz oddziaływał na najbliższe otoczenie niwelując bariery, wpływał na wzmacnianie rodziny. Charakter i zakres działań był dostosowany do indywidualnych potrzeb konkretnych uczestników projektu. Wolontariusze byli zaangażowani w działania na rzecz aktywizacji społecznej i wzmacniania więzi rodziny.

Wolontariusze wspierali dzieci w celu zwiększenia ich aktywności i samodzielności. Praca wolontariuszy polegała na prowadzeniu animacji podczas cyklicznych spotkań z dziećmi i młodzieżą, seniorami. Wolontariusze starali się włączyć rodziców w działania na rzecz rodziny i społeczeństwa lokalnego. Dzięki wykorzystaniu w projekcie wolontariatu/animacji  środowiskowej, liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym uległa zmniejszeniu na terenie objętym wsparciem projektowym.

W czasie projektu był realizowany wolontariat i animacja środowiskowa w wymiarze liczby godzin wychodzącym poza projekt.

Trwałość efektów:
Wnioskodawca zapewnienia trwałości efektów po zakończeniu projektu poprzez utrzymanie utworzonych w jego ramach miejsc świadczenia usług społecznych, tj. 39 miesięcy od 01.10.2023 do 31.12.2026 r.

Sposób świadczenia usług określa Strategia Wyjścia opracowana na podstawie monitoringów IPR UU projektu i ich potrzeb. Do zapewnienia trwałości przyczynią się Wolontariusze. W ramach projektu został wzmocniony system wsparcia dziecka i rodziny przez rozszerzenie oferty zdeinstytucjonalizowanych usług społecznych dla dzieci, młodzieży, ich rodzin oraz seniorów.

Po zakończeniu projektu wsparcie zapewniać będzie 9 specjalistów w Poradniach Rodziny, 37 osób (wychowawców, specjalistów) w PWD oraz zostało utworzonych 90 miejsc w Klubie Seniora.

Współdziałanie instytucji pomoc. społ. i NGO oraz innych podmiotów (MOPS, GOPS, UM , MDK, KP Policji ,POZ itp.) w ujęciu wielosektorowym przyczyniło się do wzmocnienia trwałych mechanizmów współpracy, co umożliwia świadczenie usług w okresie trwałości, po zakończeniu projektu. Aktualna informacja dotycząca liczb miejsc oferowanych przez Wnioskodawcę po zakończeniu realizacji Projektu w okresie trwałości, będzie publikowana na stronie www Wnioskodawcy oraz Partnerów.

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl