Fundusz Młodzieżowy 2024

Jest to Program Narodowego Instytutu Wolności, mający na celu wsparcie działań służących aktywizacji społecznej młodzieży. Jest to element szerszych działań zmierzających do zwiększenia zaangażowania młodych ludzi. W ich ramach podjęto prace nad Strategią RP na Rzecz Młodego Pokolenia poprzedzonych serią konsultacji ze środowiskami młodzieżowymi we wszystkich województwach. Pozwoliły one m.in. na dookreślenie koncepcji Programu Funduszy Młodzieżowych. Ma być on narzędziem realizacji celów wskazanych w projekcie Strategii oraz zadań nałożonych na Pełnomocnika Rządu do spraw polityki młodzieżowej. Dzięki wsparciu adresowanemu bezpośrednio do organizacji młodzieżowych, ma zostać wykorzystany cały ich potencjał do realizacji zadania włączania młodego pokolenia Polaków w życie publiczne potrzebne jest ich wsparcie instytucjonalne, tak by mogły one efektywnie wypełniać swoją rolę łącząc udział w debacie publicznej, kształtowanie najbliższego otoczenia z osobistym rozwojem uczestników.

Przyjęta formuła Programu czerpie z doświadczeń programów wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego takich jak FIO, PROO, Korpus Solidarności, Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030

Tytułowy PAW jest akronimem od słów Partycypacja, Aktywność, Wpływ.
Paw jest symbolem sukcesu, wiedzy i autorytetu oraz empatii i dobroci, które w naszej ocenie są niezbędne podczas kształtowania polityk publicznych. Dumę, o jakiej mowa w nazwie zadania to ta, którą będziemy czuć w związku z zaangażowaniem z życie publiczne uczestników projektu