Pro memoria druhny Barbary Śmiechowskiej

15 stycznia 2012 r. odeszła nagle na wieczną wartę Druhna Barbara Śmiechowska. Powiększyła grono harcerek i harcerzy Ziemi Malborskiej, którym poświęcony jest obelisk na Cmentarzu Komunalnym w Malborku. Spoczęła na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Urodziła się we Lwowie. Po wojnie wraz z rodziną zamieszkała w Malborku. W latach 1945 – 1949 była uczennicą Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Malborku. Druhna Barbara Godlewska (nazwisko panieńskie) była założycielką i pierwszą drużynową III Żeńskiej Drużyny Harcerek w Szkole Podstawowej Nr 2 w Malborku.

Po maturze w 1949 r. rozpoczęła studia  w Akademii Medycznej w Gdańsku. Z tą uczelnia związała się na całe życie. Została po studiach pracownikiem naukowym, zdobywając kolejne stopnie i tytuły naukowe, do profesora nadzwyczajnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego włącznie. Przez wiele lat pełniła stanowisko dziekana Wydziału Lekarskiego. Była Członkiem Komisji Akredytacyjnej Uczelni Medycznych, Członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zastępcą Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.

Była wybitną specjalistką w dziedzinie histologii i immunologii oraz cenionym akademickim dydaktykiem. Nade wszystko była Człowiekiem Wielkiego Serca. Niezmiernie  życzliwa, uczynna, emanująca ciepłem. Pomagała  w potrzebie wszystkim, którzy się do niej zwrócili. Wzorowo wywiązywała się z przysięgi Hipokratesa oraz Przyrzeczenia Harcerskiego. Przez ostatnie 8 lat heroiczną opieką otoczyła swojego męża, przykutego do łóżka nieuleczalną chorobą. Praca i zaszczyty nie przysłoniły jej pamięci o przyjaciołach z młodzieńczych harcerskich lat. Utrzymywała kontakty z Harcerskim Kręgiem Seniorów „Semper Paratus” Hufca Malbork, bywała na  ich ważniejszych zbiórkach i rocznicowych spotkaniach.

Pozostaniesz, Basiu, w naszych sercach i w pamięci na zawsze…

hm. Leszek Witkiewicz
z-ca kom. HKS „Semper Paratus”