Kaszubskie zimowisko wejherowskich harcerzy

W dniach 05.02.2012 – 11.02.2012 siedemdziesięcioro zuchów i harcerzy z Hufca Wejherowo spędziło czas ferii na zimowisku w Rzucewie. Tematem przewodnim była kultura i historia regionu Kaszub.

Uczestnicy podczas zajęć zapoznawali się z przejawami kultury kaszubskiej – haftem, muzyką, tańcem, historią. Trójka zuchów ze swoją drużynową z Luzina przyjechała na zimowisko w strojach kaszubskich. Zuchy zwiedziły zamek w Rzucewie, gdzie pan Krzysztof Garstkowiak opowiadał o dawnych właścicielach i historii zamku. Harcerze natomiast udali się do Chaty Łowców Fok. Pani archeolog Danuta Król opowiedziała tam o prehistorycznych czasach z okresu 5.000 lat p.n.e. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia przedmiotów z wykopalisk. We wrześniu w ramach Europejskich Dni Kultury w Rzucewie odbędzie się tam festyn historyczny, na który się wybieramy.

W planie zajęć znalazły się też zajęcia z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników medycznych ZHP. Wieczorne kominki wypełniała zabawa, śpiew, konkursy i inscenizacje teatralne przygotowane przez uczestników. Nie zabrakło biegów harcerskich i zdobywania sprawności. W czasie zimowiska siedem osób złożyło Przyrzeczenie Harcerskie.

Internat przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Rzucewie zapewnił nam wspaniałe warunki zakwaterowania i wyżywienia, a mieszkańcy wsi okazali naszym harcerzom starszym dużo sympatii pomagając im piec ciasto w swoich domach. Wyrażane przez uczestników i kadrę zadowolenie z zimowiska pozwala uznać je za udane.

phm. Zofia Wysocka
Komendantka Hufca ZHP Wejherowo