Ratownicy medyczni gotowi na Euro 2012

Wypadek karetki, bójka w strefie kibica na molo w Sopocie, wypadek samochodowy i wybuch gazu w Kolibki Adventure Park oraz ładunki wybuchowe podłożone pod Ergo Areną – spokojnie, to tylko ćwiczenia!

Powyższe zdarzenia zostały zasymulowane na potrzeby odbywających się 3 i 4 marca Ratowniczych Manewrów Zimowych "Ratmaz" 2012, których organizatorem był Inspektorat Ratowniczy Hufca ZHP Sopot.

Ratownicy z organizacji pozarządowych z całej Polski mogli sprawdzić swoje umiejętności i współpracę z innymi organizacjami, a także z służbami zawodowymi – Strażą Pożarną, Policją i Pogotowiem Ratunkowym. Manewry swoją tematyką celowały w zdarzenia, które mogą się prawdopodobnie wydarzyć w Trójmieście podczas mistrzostw Euro 2012. To właśnie ratownicy medyczni będą patrolować drogi dojścia do stadionów i najpopularniejsze wśród turystów miejsca, by tam nieść pomoc w nagłych wypadkach.

W manewrach wzięło udział 60 ratowników, 55 symulantów, obsługa techniczna, medialna i sztab organizacyjny, co dało nam łącznie 180 osób zaangażowanych w Ratmaz.

Uroczyste zakończenie manewrów odbyło się w sali konferencyjnej na Ergo Arenie. Uczestniczyła w nim Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, lek.med. Jacek Gwoździewicz – Koordynator zabezpieczenia medycznego Euro 2012, pan Jan Pawłowski Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Sopot oraz zaproszeni przedstawiciele służb zawodowych, z którymi współpracowaliśmy w czasie manewrów – Komendant Miejski PSP Sopot mł. bryg. Adam Polakowski, w imieniu Komendanta Policji w Gdańsku podinspektor Sylwester Mieszczek oraz Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Sopocie – podinspektor Tomasz Kozański.

Już wkrótce zdjęcia w galerii!

phm. Marta Bednarska
Komendantka Hufca ZHP Sopot