Pożegnanie Druha hm. Jerzego Pettke

W dniu 14 lipca odszedł na wieczna wartę w wieku 90 lat hm. Jerzy Pettke, wieloletni i ostatni przewodniczący Kręgu Harcerzy Wolnego Miasta Gdańska. Msza św. w intencji zmarłego odbędzie się w piątek 20 lipca 2012 r. o godz. 11.00 w Gdańsku Brzeźnie. Pogrzeb rozpocznie się o godzinie 13.00 na Cmentarzu Łostowice w Gdańsku.

Druh hm. Jerzy Pettke urodził się 10 czerwca 1922 roku w Gdańsku. Mając 11 lat wstąpił do I Żeglarsko Morskiej Drużyny Harcerzy im. Zygmunta Augusta. (Pierwsza gdańska drużyna harcerzy założona przez Stefana Miraua i Alfa Liczmańskiego). W 1939 roku był jej ostatnim drużynowym. Szkolenia harcerskie i żeglarskie przeszedł na obozach i kursach organizowanych przez Chorągiew Gdańskich Harcerzy. Uzyskał stopień sternika morskiego i na zawsze związał się z tą specjalnością. Zaliczył kurs podharcmistrzowski zorganizowany na ostatnim zimowisku Chorągwi w Worochcie  podczas ferii zimowych 1938/1939. W lipcu 1939 roku razem i innymi gdańskimi, starszymi harcerzami, odbył kurs przysposobienia wojskowego w Solcu Kujawskim, przygotowującego młodzież do przyszłej pracy w konspiracji. Szczęśliwie przeżył wojnę poza Gdańskiem i powrócił do rodzinnego miasta wiosną 1945 roku. Zgodnie z umiłowaną specjalnością, włączył się do rewindykacji i odbudowy sprzętu i taboru morskiego dla harcerstwa. Aktywnie działał w Harcerskim Klubie Morskim „Wodnik”, był działaczem Polskiego Klubu Morskiego. Posiadał stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej, był instruktorem i kapitanem motorowodnym. Zawodowo pracował jako ekonomista w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych „Centromor” w Gdańsku. Był pogodnym, życzliwym człowiekiem i za brata uważał każdego innego harcerza. Z uśmiechem pokonywał niedogodności sędziwego wieku. Takim Go zapamiętamy.