Zadania harcerskich komend

ZADANIA HARCERSKICH KOMEND

Wspieranie drużynowego w realizacji programu wychowawczego gromady/drużyny jest ciągłym procesem prowadzonym przez komendy szczepów, hufców, chorągwi oraz Główną Kwaterę ZHP. Podejmowane przez nie działania mają na celu bezpośrednie lub pośrednie wspieranie drużynowego w realizacji programu wychowawczego gromady/drużyny.

Realizacja programu wychowawczego w zakresie zapewnienia ciągu wychowawczego jest wspierana przez komendy szczepów. Wspierają one przedsięwzięcia dotyczące współpracy drużyn różnych poziomów  i przechodzenie członków ZHP przez kolejne grupy wiekowe oraz w zakresie organizacji HAL i HAZ.

Główne zadania komend hufców w zakresie programowo-metodycznego wspierania drużynowego:

• przygotowywanie kandydatów na drużynowych do pełnienia funkcji;
  • prowadzenie form doskonalących dla drużynowych (metodycznych i repertuarowych);
  • prowadzenie poradnictwa dla drużynowych z wykorzystaniem różnych form (spotkania, konsultacje, listy dyskusyjne itp.);
  • wspieranie i nadzorowanie procesu budowania programu w gromadach/drużynach
  • pomoc i nadzorowanie w realizacji programu gromady/drużyny;
  • motywowanie drużyn np. poprzez współzawodnictwo;
  • prowadzenie biblioteczki, w której gromadzone są materiały metodyczne i repertuarowe;
  • promowanie propozycji programowych;
  • popularyzacja specjalności;
  •  inicjowanie lub przygotowanie programowe, organizacyjne i logistyczne przedsięwzięć programowych dla środowisk hufca wynikających z ich potrzeb
  • wsparcie logistyczne lub materialne np. korzystanie z bazy hufca i wypracowanych przez hufiec środków, pomoc w kontaktach ze szkołą, rodzicami, środowiskiem lokalnym.

Na poziomie hufca za wspieranie drużynowego odpowiada: zastępca komendanta ds. programu i pracy  z kadrą lub wyznaczony członek komendy hufca.

Zastępca komendanta ds. programu i pracy z kadrą lub członek komendy realizuje zadania przy pomocy namiestnictw (zuchowego, harcerskiego, starszoharcerskiego i wędrowniczego), zespołu kadry kształcącej, komisja stopni instruktorskich.
Komenda hufca może przyjąć odmienny sposób zorganizowania się, pod warunkiem realizacji zadań.

Główne zadania komend chorągwi w zakresie programowo-metodycznego wspierania drużynowego:

• nadzorowanie i wspieranie działań komend hufców w zakresie wspierania drużynowych;
  • wspieranie kształcenia i doskonalenia drużynowych w hufcach;
  • organizowanie kształcenia szczepowych, namiestników i kadry programowej hufców (doskonalenie i motywowanie instruktorów odpowiedzialnych za pracę z drużynowymi w hufcach);
  • wspieranie metodyczno-repertuarowe kadry pracującej z drużynowymi w hufcu;
  • tworzenie propozycji programowych o tematyce regionalnej – odpowiadających na potrzeby województwa, regionu;
  • promowanie ogólnozwiązkowych propozycji programowych;
  • inicjowanie lub przygotowanie programowe, organizacyjne i logistyczne przedsięwzięć programowych odpowiadających na potrzeby środowisk;
  • wspieranie działań drużyn specjalnościowych.

Na poziomie chorągwi za wspieranie drużynowego odpowiada zastępca komendanta ds. programu i pracy z kadrą lub wyznaczony członek komendy chorągwi.

Zastępca komendanta ds. programu i pracy z kadrą lub wyznaczony członek komendy realizuje zadania przy pomocy referatów (zuchowego, harcerskiego, starszoharcerskiego i wędrowniczego), referatu NS, referatu i inspektoratów specjalnościowych, zespołu kadry kształcącej, komisja stopni instruktorskich. Komenda chorągwi może przyjąć odmienny sposób zorganizowania się, pod warunkiem realizacji zadań.

Zadania Głównej Kwatery ZHP w zakresie programowo-metodycznego wspierania drużynowego:

• doskonalenie metodyk i instrumentów metodycznych;
  • opracowywanie i rozpowszechnianie podstawowych poradników metodycznych;
  • opracowywanie i rozpowszechnianie propozycji programowych dla drużyn;
  • organizowanie kształcenia, w tym form doszkalających (metodycznych i repertuarowych) dla kadry programowej chorągwi, wspieranie kształcenia kadry programowej hufców;
  • inicjowanie działań specjalnościowych i popularyzacja specjalności;
  • wspieranie metodyczno-repertuarowe szefów referatów oraz kadry programowej chorągwi i hufców,
  • prowadzenie poradnictwa dla kadry z wykorzystaniem różnych form (strony internetowe, wydawnictwa);
  • inicjowanie działań programowych odpowiadających na potrzeby kraju.

Na poziomie GK ZHP za wspieranie drużynowego odpowiada: zastępca naczelnika ds. programu i pracy  z kadrą lub wyznaczony członek Głównej Kwatery ZHP.

Zastępca naczelnika ds. programu i pracy z kadrą lub wyznaczony członek GK ZHP realizuje zadania przy pomocy wydziałów (zuchowego, harcerskiego, starszoharcerskiego i wędrowniczego), wydział NS, wydział  i inspektoraty specjalnościowe, CSI, komisji stopni instruktorskich.
GK ZHP może przyjąć odmienny sposób zorganizowania się, pod warunkiem realizacji zadań.