Obóz starszoharcerski

MAŁY PORADNIK PROGRAMOWY

Obóz to możliwość sprawdzenia i podsumowania całorocznej pracy drużyny i zastępów. Pełniąc na obozie różne funkcje, wykonując inne niż w ciągu roku zadania, harcerze starsi zdobywają nowe doświadczenia i przygotowują się do podejmowania odpowiedzialności za drużynę i jej rozwój.

 
Przeciętna zbiórka drużyny trwa do 2 godzin, zbiórek w roku mamy około 40, zatem na zbiórkach harcerze starsi spędzają w przybliżeniu 80 godzin. Dla porównania czternastodniowy obóz to aż 336 godzin wspólnej pracy. Choćby dla tego rola obozu jest tak ważna w pracy drużyny.
Znając realia naszych hufców, gdzie przeważnie jeździmy na zgrupowania obozów, gdzie program dla harcerzy i harcerzy starszych a czasem i wędrowników z całego hufca realizowany jest w jednym podobozie chcę zaproponować Wam droga Kadro Starszoharcerska pewne rozwiązanie – podobóz metodyczny.
CO TO TAKIEGO, TEN PODOBÓZ METODYCZNY?
Podobóz metodyczny to specyficzny rodzaj podobozu, gdzie zlokalizowani są tylko harcerze starsi. Rozwiązanie takie jest bardzo dobre w sytuacji gdy w środowisku nie działają drużyny starszoharcerskie, a chcemy aby zaczęły działać. Kadrą takiego podobozu mogą być drużynowi i instruktorzy, którzy wiedzą jak pracować z harcerzami starszymi.
PROGRAM
Mówi się, iż obóz jest zwieńczeniem całorocznej pracy drużyny. To prawda, jeśli jego program wynika z rocznego programu pracy drużyny. Wtedy harcerze mogą poczuć, iż to, co robili w trakcie roku, przydało się im na obozie. Jeśli jednak obóz organizowany jest przez kilka środowisk jest już trudniej. Tu proponuję zorganizować wczesną wiosną spotkanie Kadry Starszoharcerskiej i pomyśleć nad tematyką obozu. Najlepiej sprawdza się wtedy „burza mózgów”. Uczestnicy dyskusji  rzucają pomysły, które natychmiast zostają zapisane na dużym arkuszu. Zapisujcie wszystko, co wam przyjdzie do głowy – czasem z nieprawdopodobnych pomysłów powstają fantastyczne imprezy. Gdy inwencja twórcza już się wyczerpie, przeanalizujcie i omówcie to, co wypisaliście, wykreślając pomysły, których rzeczywiście nie da się zrealizować.  W programie obozu starszoharcerskiego powinny znaleźć się projekty. Będą to  niewielkie i krótkoterminowe akcje, których chęć realizacji harcerze zgłoszą przed obozem, a nawet już w trakcie jego trwania. Dobrze przygotowane i przeprowadzone projekty dają szansę wykazania się harcerzom tym, co ich pasjonuje.
Fabuła, a może nie…? Harcerze, jadąc na obóz, muszą wiedzieć, czego się po nim spodziewać. Dlatego powinni twórczo uczestniczyć w projektowaniu i realizacji obozowej fabuły. W przypadku obozu starszoharcerskiego fabuła może wydawać się niepotrzebna i trudna do wprowadzenia w życie. Nic bardziej mylnego! Zainteresowani fabułą harcerze starsi z pewnością odciążą kadrę w wymyślaniu obrzędowości, projektowaniu wystroju obozu czy przygotowaniu obozowych imprez. Jednak nie ma sensu planowanie fabuły, jeśli z całości programu wynika, że nie będzie na nią czasu (np. na obozie specjalnościowym).
Plan „B”
Zdarza się, że przez prawie cały obóz pada deszcz. Wówczas przychodzi czas na tzw. obozowy program „B”. Jest to zestaw zajęć i zadań, które można przeprowadzić na miejscu, nie ruszając się z namiotów. Najlepiej podzielić go na zajęcia poranne, popołudniowe i wieczorne, jednak bez rozpiski na poszczególne daty. Gdy zajdzie potrzeba, wybierasz zadanie odpowiadające porze dnia i nikt już nie powie, że w czasie deszczu jest nudno. Warto też zrobić dodatkową listę krótkich zajęć – harców, wyjść i innych pomysłów, które potem mogą uratować niejedną sytuację. W chwili, gdy zaplanowana impreza kończy się nieoczekiwanie np. 45 min. wcześniej, powstaje dziura programowa. Wtedy można zajrzeć do listy dodatkowych zajęć i sprawa załatwiona – półgodzinny harc ratuje obozowiczów przed nudą.
 
Jeśli masz jakikolwiek problem lub chcesz się czymś pochwalić pisz: harcerzestarsi@gdanska.zhp.pl         
              
    

Opracowane przez phm. Łukasz Kochowski na podstawie:

 

J. Czarkowski, M. Grodzki, M. Maryl „Obóz starszoharcerski”

„Poradnik drużynowego drużyny starszoharcerskiej