Warsztaty instruktorskie referatu starszoharcerskiego

W sobotę, 13 kwietnia, w siedzibie Komendy Chorągwi odbyły się warsztaty zorganizowane przez Referat Starszoharcerski Chorągwi Gdańskiej. Instruktorzy pracujący na co dzień z harcerzami starszymi wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach i wymienili doświadczenia.

O godzinie 10.00 w sali kominkowej zjawili się przedstawiciele hufców Gdańsk – Śródmieście,  Gdynia, Sopot, Starogard Gdański, Puck, Lębork, Wejherowo, Rumia, Stare Pole. Mogliśmy zatem rozpocząć pierwsze zajęcia. Były to warsztaty z gry, które poprowadziła phm. Dorota Urbanowicz. Podczas ich trwania mieliśmy okazję poznać rożne rodzaje gier planszowych i fabularnych, porozmawiać o możliwościach ich wykorzystania oraz stworzyć własne propozycje. Na dodatek w ciągu całych zajęć toczyła się… gra fabularna, a my wcieliliśmy się w różnych, zarówno pozytywnych jak i negatywnych bohaterów.

Po grze przyszedł czas na bardziej typowe dla harcerzy starszych poszukiwanie. Uczestnicy warsztatów ruszyli na poszukiwanie informacji o życiu i badaniach, sławnego gdańszczanina Jana Heweliusza. Zwiad i zajęcia dotyczące wykorzystania tej formy pracy przygotował phm. Łukasz Kochowski.

Podczas kolejnej części poprowadzonej przez pwd. Weronikę Nadzikiewicz uczestnicy warsztatów podjęli próbę zdiagnozowania obecnej sytuacji środowisk starszoharcerskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń, rozmowy o bieżących problemach oraz puszczenia wodzy fantazji i opisania wymarzonych zajęć na obozie starszoharcerskim.

Następnym punktem spotkania było zapoznanie uczestników ze zmianami, jakie być może zostaną wprowadzone w czasie mającego się odbyć w grudniu zjazdu ZHP. Mają one dotyczyć systemu stopni i sprawności, co może w zdecydowany sposób zmienić to, jak pracujemy w naszych drużynach. Po krótkiej dyskusji doszliśmy jednak do wniosku, że były by to w większości zmiany pozytywne.

Na koniec naszego spotkania odbyły się warsztaty dotyczące gawędy, prowadzone przez phm. Annę Angiel. Przypomnieliśmy sobie, jak ważne w naszej pracy jest słowo. Rozmawialiśmy o tym, jaką formę może przybrać gawęda i skąd wziąć na nią pomysł. Na koniec udowodniliśmy, że gawędę można opowiedzieć nie tylko o człowieku, ośle czy smoku, ale i o roztańczonej całce.

Nasze pierwsze starszoharcerskie warsztaty szybko dobiegły końca, mamy jednak nadzieję, że w czasie kolejnych, planowanych na październik, spotkamy się w równie wspaniałym gronie i będzie nas jeszcze więcej. Wszystkie wypracowane w czasie warsztatów materiały i płynące z nich wnioski znajdziecie w najnowszym majowym wydaniu HSowych Wieści.

Do zobaczenia następnym razem!

pwd. Weronika Nadzikiewicz
Członek Referatu Starszoharcerskiego Chorągwi Gdańskiej ZHP