Bohaterowie Chorągwi Gdańskiej

Druhny i Druhowie,
macie okazję sami wybrać Bohaterów Chorągwi Gdańskiej na rok 2013/2014. Wybierzcie z poniższej listy maksymalnie 3 bohaterów, a Ci 3 z najwyższą liczbą głosów będą naszymi nowymi Bohaterami. Głosować można do 15 sierpnia wysyłając e-mail na adres program@gdanska.zhp.pl lub za pomocą aplikacji na facebookowej stronie chorągwi https://www.facebook.com/gdanska.zhp.

JÓZEF GRZESIAK „Czarny” –  (1900-1975) Pierwszy komendant odradzającej się Chorągwi Gd, legendarny drużynowy Czarnej „13” z Wilna,  komendant Wileńskiej Chorągwi, który wrócił do kraju w 1955 po 11 latach zesłania na Syberii.

Witold  BUBLEWSKI „Wybicki”, „Rybicki” (1904–2007) harcmistrz, jachtowy kapitan żeglugi morskiej, samodzielnego Wydziału Drużyn Żeglarskich Głównej Kwatery Harcerzy (1931–1939), twórca harcerskiego wychowania wodnego

STEFAN WAWRZYNIEC MIRAU (2 VIII 1901 Różyny k. Gdańska – 24 IV 1942 Stutthof), lekarz, działacz społeczno – polityczny. Drużynowy pierwszej w Gdańsku polskiej harcerskiej drużyny. Lekarz Gdańskiej Chorągwi Harcerskiej. 1 IX 1939 pozbawiony prawa wykonywania zawodu, 8 września aresztowany. Zmarł wskutek zarażenia tyfusem plamistym. Pochowany na cmentarzu  na Zaspie. Jego imię nosi ulica w Gdańsku – Oliwie, a przy ul. Długiej, gdzie znajdował się gabinet lekarski M., odsłonięto tablicę pamiątkową.

TADEUSZ CZESŁAW POLAK (1 XII 1927 Łopuszno k. Nowogródka – 25 XI 2001 Warszawa), historyk sztuki, konserwator, architekt, urbanista. W okresie II w. świat. żołnierz AK. Był członkiem Komendy Hufca Harcerskiego Gdańsk Wrzeszcz , w latach 1957–58 był komendantem hufca Gd. Śródmieście. Inicjator powołania Domu Harcerza. W Gdańsku  jego imieniem nazwano placyk przed Domem Harcerza przy ul. Ogarnej i ul. Za Murami.

JAN MACHUTTA urodził się 31 sierpnia 1911 roku w Zelgoszczy. W Czersku pracował jako nauczyciel w szkole oraz prowadził drużynę zuchów. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej jako podporucznik Wojska Polskiego. W latach 1949-50 i  1957 – 1960r pełnił funkcję Komendanta Hufca Kwidzyn.

WŁADYSŁAW SŁAWOMIR JURGO – urodził się 9 listopada 1920r w Łasku woj. Łódzkie. Do Tczewa przybył z rodzicami w maju 1922 r.  Po wybuchu wojny Sławek od razu odpowiedział na zew ojczyzny, zgłaszając się na ochotnika do wojska. Sławek zginął 21 lipca 1944r, zabijając hitlerowskiego strażnika, a następnie popełniając samobójstwo. Zmarł jak bohater, służąc ojczyźnie do ostatniej chwili swego życia. W uznaniu za zasługi położone w walce z okupantem hitlerowskim, został pośmiertnie odznaczony srebrnym krzyżem orderu VIRTUTI MILITARI.

ZOFIA PYKOSZ – urodziła się 6 grudnia 1912 r. w Pilźnie koło Torunia. Przez cały okres własnej edukacji i później będąc nauczycielką szkoły w Jaśle związana była z działalnością Związku Harcerstwa Polskiego. W lipcu 1946 r. wraz z rodziną przybyła do Gdańska. W 1948 r. otrzymała stopień harcmistrza i powołana została na funkcję komendantki Hufca Harcerek w Gdańsku. Włączyła się do tworzenia Kręgu Instruktorów Seniorów „Korzenie” i organizowała trasy Harcerskiego Rajdu Seniorów „Radło”. Zmarła 1 czerwca 2013r.

MARIA OSTROWSKA (19 V 1906 Rumian, pow. lubawski – 10 X 2000 Sopot), nauczycielka, hm. W 1935 została pierwszą komendantką powołanej w Gdańsku Chorągwi Harcerek. Poprowadziła 60-osobową reprezentację swojej Chorągwi na Jubileuszowy Zlot ZHP w Spale. Kierowała także pracą Wydz. Zuchów, Referatu Żeglarskiego i Referatu Sportu. Z jej inicjatywy powstała i Morska Drużyna Harcerek „Wichry Bałtyku”. We wrześniu 1939 zorganizowała z harcerkami w budynku Sądu Okręgowego w Gdyni pomoc żywnościową i odzieżową dla uciekinierów i więźniów. Pochowana na cmentarzu Katolickim w Sopocie.