Start i jubileusz w Hufcu ZHP Kościerzyna

W dniach 4-6 10 2013 roku na terenie gminy Stara Kiszewa odbyły się uroczystości perłowych urodzin (30) 1 Harcerskiej Drużyny Turystycznej WANDRY ze Starej Kiszewy. Połączone były one z harcerskim startem Hufca ZHP Kościerzyna.

Obchody zaczęły się od uroczystego kominka gawędą rozpoczynającą się następującymi słowami:
A działo się to dawno temu, w pięknej wsi położonej nad rzeką Wierzycą, na granicy Kaszub i Kociewia. Wieś ta otoczona była dookoła przecudnymi lasami i jeziorami., a droga do niej wiodła tylko piaszczysta. Wieś ta nazywa się Bartoszylas. Telefon we wsi był tylko jeden – w szkole i u sołtysa – jak dzwonił czasem podnoszono słuchawkę w dwóch miejscach jednocześnie… Gawęda o historii drużyny, o zdarzeniach sprzed 30 lat i młodszych. O chwilach radosnych i o tych, którzy odeszli na wieczną wartę , tak jak niespełna 19 letnia drużynowa WANDRÓW, druhna Ania Osowska, która 24 czerwca 2007 roku zginęła w wypadku samochodowym.

Ogień pod kominkiem został rozpalony przez honorowego patrona obchodów wójta gminy Stara Kiszewa pana Mariana Picka, a także wszystkich drużynowych – druha Wiesia Kliczkowskiego, druhnę Paulinę Osowską i druha Wojtka Osowskiego.Podczas kominka harcerze przedstawili całą historię drużyny przeplataną pokazem zdjęć, filmów i tradycyjnych piosenek harcerskich. Wręczono podziękowania sympatykom i dobrodziejom drużyny, a 16 instytucjom i osobom nadano tytuł przyjaciela drużyny. Kominek odbył się w gościnnych murach hotelu Wrota Kaszub w Starej Kiszewie. Podczas kominka nastąpił również uroczysty moment – harcerze – założyciele drużyny sprzed lat 30 ufundowali i przekazali swym młodszym braciom proporzec, a troje harcerzy otrzymało zaszczytny tytuł WANDRA.

W sobotę na terenie Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie odbyła się całodniowa gra harcerska. Strzelanie z łuku, paintball, konkurencje siłowe, rzut lotkami, budowa szałasów, miotanie oponą. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się place zabaw i park linowy. Dzięki dyrekcji Domu Wczasów Dziecięcych harcerze spędzili tam wspaniały dzień. Wieczorem rambit, tort na 150 osób, a także szalona dyskoteka urodzinowa.

W niedzielę drużyny z Lipusza, Łubiany, Kościerzyny, Stężycy, Wielkiego Klincza i oczywiście gospodarze ze Starej Kiszewy udali się na uroczystą mszę św. Msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza ze Starej Kiszewy Stanisława Lenza, a także proboszcza z Lipusza, ks. Jana Ostrowskiego (też harcerza). Była prawdziwym przeżyciem dla harcerzy i wspólnoty parafialnej. Słowo Boże podczas homilii odnosiło się do drogi harcerskiej, która jest służbą Bogu, Ojczyźnie i Bliźnim, a która oparta jest na rocie Przyrzeczenia Harcerskiego i dążeniu do ideału jakim jest świetlany krzyż harcerski. Jeszcze przed mszą św. przyjaciele drużyny – księża koncelebranci poświęcili nowy proporzec drużyny, a harcerze złożyli kwiaty na grobie swej drużynowej Ani, przyjaciela Bartka i kwatermistrza hufca Stara Kiszewa druha Jasia Koseckiego (przed mszą św. harcerze złożyli kwiaty również na grobie komendanta hufca Stara Kiszewa druha Stasia Kolińskiego w Starych Polaszkach).

Harcerze i instruktorzy 1 Harcerskiej Drużyny Turystycznej WANDRY im. Aleksandra Kamińskiego ze Starej Kiszewy pragną tą drogą złożyć podziękowania wszystkim swoim przyjaciołom, darczyńcom i sympatykom, a także uczestnikom tego wspaniałego święta.

phm. Piotr Kwidziński
Hufiec ZHP Kościerzyna