Ćwiczyli pierwszą pomoc

W miniony weekend harcerze z Łubiany, Starej Kiszewy i Wielkiego Klincza podnosili swoje kwalifikacje w udzielaniu pierwszej pomocy.

Druhny i druhowie w Zespole Kształcenia w Wielkim Klinczu spędzili piątek i sobotę. Biwak rozpoczął się od drogi krzyżowej w kościele, a  następnie przeprowadzono konkurs wiedzy Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej, połączony z komikiem harcerskim. W sobotę od samego rana skauci brali udział w zajęciach praktycznych resucyjno – oddechowych , śpiewacko – pląsowych. Uczyli się jak wykonać napisy na koszulkach. Ponadto  inscenizowali scenki wypadków i radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. Po obiedzie, w ramach odprężenia, zagrano w dwa ognie.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z udziału w biwaku. Jest to tym ważniejsze, że nie służył on jedynie rozrywce, ale w głównej mierze nauce.

Harcerze dziękują Dyrekcji Szkoły w Wielkim Klinczu, Wójtowi Gminy Kościerzyna, proboszczowi miejscowej parafii oraz kościerskiemu WOPR za udostępnienie sprzętu.

phm. Piotr Kwidziński
Hufiec ZHP Kościerzyna