Gwiazda dla hm. Henryka Wolniaka

Dnia 14.06.2014 w Rewie odbyła się niezwykła uroczystość :w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza została odsłonięta Gwiazda harcmistrza, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej Henryka Wolniaka – instruktora Morskiego Hufca ZHP w Pucku. W wydarzeniu tym brała udział delegacja instruktorów oraz harcerzy z 32 GDH im. Gen. J. Hallera . Tym razem wśród wielu pocztów sztandarowych zgromadzonych nad brzegiem zatoki załopotała na silnym wietrze harcerska bandera.
Aktu odsłonięcia Gwiazdy dokonali : pani Danuta Wolniak (żona kapitana) , hm. Ludwika Dębicka ( reprezentantka ZHP , członek CKR) oraz pan Jerzy Włudzik (wójt Gminy Kosakowo).
Zebrani przy Alei Gwiazd Ludzi Morza goście wysłuchali informacji przedstawiającej sylwetkę puckiego żeglarza – instruktora. Mogli się przekonać, że Druh Wolniak był to zwyczajny , a jednocześnie niezwyczajny człowiek. Harcerz ( w1945r. wstąpił do Drużyny im. Gen. J.Hallera) , harcmistrz ( od 1971), żeglarz ( od 1947r. rozpoczął zdobywanie stopni od żeglarza wodnego poprzez sternika jachtowego do jachtowego kapitana żeglugi wielkiej i kapitana motorowodnego żeglugi wielkiej), wychowawca młodzieży Morskie szlify zdobywał na takich żaglowcach jak ZEW MORZA czy ZAWISZA CZARNY, Odbył 28 rejsów na jachtach pełnomorskich na różnych stanowiskach oficerskich, w tym jako kapitan na 18. Odwiedził 52 porty, w tym 32 zagraniczne i 16 polskich . Sumiennie przekazywał swą wiedzę i umiejętności żeglarskie młodym adeptom tej sztuki w harcerskich mundurach – nie tylko tym z hufca ZHP Puck, ale z całej Polski. Szanowano go i uwielbiano nie tylko za profesjonalizm., ale także za pogodę ducha, wielkie poczucie humoru, wieczny optymizm i ten niezwykły dar zjednywania sobie ludzkich serc
Jako kapitan był niezrównany w ukazywaniu młodym piękna morza i jego potęgi, w cierpliwym uczeniu pokory wobec żywiołu i podejmowania odważnych , przemyślanych decyzji. Nigdy nikogo nie skreślał , dawał szanse, bo wiedział , że miłość do morza rodzi się czasem w bólach. Wychował wiele pokoleń wspaniałych żeglarzy. Należał też do grupy zapaleńców – budowniczych Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku powstałego w 1960r. na ziemi, której nie było. Odszedł na wieczną wachtę 4 sierpnia 2001 roku.- niespodziewanie i o wiele za wcześnie Druh Henryk wyróżniony został wieloma nagrodami i odznaczeniami, między innymi otrzymał Krzyż dla Zasługi dla ZHP (1972), Srebrny Krzyż Zasługi (1982), Odznakę Zasłużonego dla Morskiego Hufca Puck (1983) oraz Odznakę Zasłużonego Instruktora Gdańskiej Chorągwi ZHP (1999)
Włączając hm. Henryka Wolniaka do grona Zasłużonych Ludzi Morza Kapituła doceniła Jego wielki wkład w rozwój żeglarstwa i wychowania młodego pokolenia pasjonatów morza oraz miłośników harcerskiej przygody pod żaglami . Dlatego puccy harcerze z dumą uczcili Jego Pamięć kładąc na odsłoniętej Gwieździe symboliczną różę i zapalony znicz.
Druh Henryk Wolniak to pucczanin , instruktor ZHP i kapitan , o którym powinniśmy pamiętać zawsze .. .

hm. Danuta Torlińska