Powstanie Warszawskie – rekonstrukcja w Kościerzynie i Łubianie

Harcerze z Hufca kościerskiego ZHP i harcerzy ZHR wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" Męcikał, 1 sierpnia 2014 r. na rynku w Kościerzynie i Łubianie uczcili 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Cała inscenizacja rozpoczęła się od pokazania samej okupacji niemieckiej w Polsce. Następnie nastąpiła godz. „W” zawyły syreny wszyscy uczcili pamięć poległych powstańców warszawskich. Potem rozpoczęły się walki uliczne gdzie harcerze zdobywali posterunek niemiecki gdzie zawiła biało czerwona flaga. Zaczęła działać „Poczta Powstańcza” z okolicznościowymi kartkami pocztowymi i pieczęciami. Zuchy przekazywały wszystkim okolicznościową Gazetę Powstańczą. Kościerscy skauci nie mogli pojechać do Warszawy więc postanowili przenieść Warszawę powstańczą do Kościerzyny i Łubiany. Dzięki czemu cała Kościerzyna i Łubiana mogły oddać hołd powstańcom.

Harcerze i grupa rekonstrukcyjna dziękują UM w Kościerzynie, UG Kościerzyna, Kościerskiemu Domu Kultury, Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Zakładowi Kultury i Sportu przy UG w Kościerzynie za pomoc w organizacji imprez.

phm. Piotr Kwidziński
Hufiec Kościerzyna