Inwazja zuchów w Kwidzynie!

W dniach 2-4 października do Kwidzyna zjechało 200 zuchów na XIII Turniej Antka Cwaniaka Chorągwi Gdańskiej ZHP. W Szkole Podstawowej nr 4 przebywało i bawiło się 15 gromad z całego województwa pomorskiego. Odwiedziły nas zuchy z: Pucka, Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Malborka, Sztumu, Sadlinek oraz Kwidzyna. Celem spotkania było przeżycie przygód, jakie tylko mogą wydarzyć się w książkach.

Początek zuchowej zabawy uświetniły postacie z książek w piżamowym nastroju, które bawiły się w zumbowych rytmach prowadzonych przez dh Ewę Niewiadomską. Pląsanie wsparli harcerki i harcerze z 7 Kwidzyńskiej Drużyny Harcerskiej „Nieliczni”. Sobotnie przedpołudnie dzieciaki spędziły na biegu miejskim zorganizowanym przez 29 Kwidzyńską Specjalnościową Drużynę Harcerską „Zośka” przy współpracy z zaprzyjaźnionymi harcerzami. Kwidzyńskie zuchy miały zajęcia w Bibliotece Miejsko- Powiatowej i poznały historię o pewnym żołędziowym bohaterze. Zuchy z pozostałych Hufców poza ratowaniem księżniczki i szukaniem tajemniczej książki o jednym z mistrzów krzyżackich w miejscowym Tabularium, słuchali również legendy o bł. Dorocie w katedralnej kaplicy. Po przepysznym obiedzie odbyły się warsztaty w grupach. Zuchy pod okiem pwd. Beaty Lagowskiej oraz pwd. Wojtka Przysowy przypominały sobie zasady udzielania pierwszej pomocy m.in. w razie skaleczenia. Druhny z Elbląga Paulina I Agatka uczyły zuchowej majsterki, tworząc własnego bohatera z włóczki. Późnym popołudniem gromady wzięły udział w warsztatach hm. Doroty Łoś prowadzonych metodą edukacji przez ruch. Podczas nich stworzyły książeczkę, którą wykorzystać można podczas śpiewania piosenki „Hej, daleka drogo”.

Wieczorem nastąpiła prezentacja przedturniejowego zadania, które polegało na tym, aby przygotować fragment ulubionej bajki lub ulubionego wiersza. Każda gromada wystąpiła znakomicie, a przygotowane stroje były fantastyczne. Między występami phm. Magdalena Jankowska (komendantka tegorocznego Turnieju) czytała legendy napisane przez uczestników biegu miejskiego. Wieczór zakończyły wspólne zabawy i pląsy zuchów z harcerzami.

Zakończenie Turnieju nastąpiło na Skwerze Harcerzy uroczystym wręczeniem dyplomów i upominków. Zuchy udowodniły, że są dzielne i zapowiedziały udział w kolejnym zadaniu na skautowym szlaku. Czuj!

O czym z dumą zameldowały

phm. Magdalena Jankowska komendantka XIII Turnieju Antka Cwaniaka i hufcowa skryba hm. Dorota Łoś
fot. phm. A.Szatkowski