Harcerska Kropla Braterstwa 2016

Za niecały tydzień wędrownicy, instruktorzy i starszyzna hufca Gdańsk-Potrowa wybierze się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Swym działaniem, chcielibyśmy poruszyć problem braku krwi w Polsce. Jak wynika ze statystyk, co 2-3 sekundy na świecie potrzebna jest transfuzja krwi. Około 60% populacji może oddawać krew ale zaledwie 4% zrobiło to przynajmniej raz w życiu.

W Polsce brakuje krwi i wie to każdy honorowy krwiodawca, każda stacja krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Liczne akcje RCKiK stacjonarne oraz mobilne punkty poboru krwi nie rozwiązują niedoboru tej substancji, płynnego złota z naszych żył.

Nie ma substytutu krwi, nie można jej sztucznie wyprodukować – pamiętajmy o tym.
Harcerska Kropla Braterstwa, Harcerska Kropla Krwi – te nazwy powinny być znane każdemu harcerzowi- krwiodawcy, te nazwy są mocno związane z Prawem Harcerskim. Założenia przy tworzeniu akcji zbiorowego oddania krwi reprezentując harcerzy przyświecały już dawno, więc nie było co czekać. Pierwsze wyjście ma charakter zapoznawczy, bo już w nowym roku kalendarzowym ruszymy z większą siłą, z większą grupą i rozszerzymy aktywność o Chorągiew Gdańską… a może i zainspirujemy inne chorągwie, by organizowały u siebie tego typu akcje. Każda akcja zapowiedziana będzie z wyprzedzeniem, a tydzień przed wydarzeniem będziemy publikować informacje czym jest krwiodawstwo, z czym się wiąże, jakie są korzyści i jak się przygotować na wizytę. Za niecały tydzień wędrownicy, instruktorzy i starszyzna hufca wybierze się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Chcielibyśmy poruszyć problem braku krwi w Polsce. Jak wynika ze statystyk, co 2-3 sekundy na świecie potrzebna jest transfuzja krwi. 60% populacji może oddawać krew ale zaledwie 4% zrobiło to przynajmniej raz w życiu. Wiele spośród nas regularnie oddaje krew, ale dlaczego by nie zrobić tego razem?
Wędrownicy, Instruktorzy oraz Starszyzna Hufca Gdańsk- Portowa zrobi to w najbliższym już tygodniu!

Z harcerskim pozdrowieniem,
pwd. Weronika Smagorzewska