Bytów oddał hołd Żołnierzom Wyklętym

Po raz drugi w Bytowie odbył się Bieg i Marsz Nordic Walking TROPEM WILCZYM z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 26 lutego 2017 r. 112 osób staneło na starcie i wystartowało, aby uczcić pamięć Wyklętych.

Uczestnicy biegu mieli do pokonania symboliczne 1963 metry, ponieważ jest to data śmierci sierżanta Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego żołnierza antykomunistycznego podziemia. Zginął on w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami, osiemnaście lat po zakończeniu II Wojny Światowej.

Impreza jest specyficzna ponieważ nie ma charakteru rywalizacji, co oznacza, że można biec lub maszerować, byle by tylko pokonać całą trasę. Wszyscy uczestnicy w ramach pakietów startowych otrzymali m.in. koszulkę, na której widniała twarz Danki, Inki lub Jastrzębia. Przed wystartowaniem wszyscy wspólnie uczcili minutą ciszy poległych Żołnierzy Wyklętych oraz odśpiewali Hymn Polski.

Bieg TROPEM WILCZYM jest ogólnopolską akcją organizowaną przez Fundację Wolność i Demokracja w Warszawie. W Bytowie bieg organizowany jest przez Klub Biegacza "GOCH", Kompleks Basenowo Rekreacyjny "NIMFA" oraz przez Hufiec ZHP Bytów. Harcerze oprócz pomocy przy organizacji wzięli udział w biegu.

Z harcerskim pozdrowieniem
phm. Katarzyna Łasińska