Biwak „Wiosenna Iskra”

W dniach 4-6 kwietnia w Lipnicy odbył się II Biwak „Wiosenna Iskra” 2014, w którym wzięły udział trzy drużyny harcerskie oraz jedna gromada zuchowa należące do Hufca ZHP im. Zawiszy Czarnego w Bytowie.

Już pierwszego dnia drużyny rozpoczęły rywalizację, prezentując podczas uroczystego kominka scenki przedstawiające bohaterów znanych z historii harcerstwa, m. in. Aleksandra Kamińskiego, Roberta Baden-Powella, ks. Kazimierza Lutosławskiego. Drugiego dnia organizatorzy biwaku postawili przede wszystkim na integrację wszystkich członków hufca poprzez gry, zabawy i tańce integracyjne, które przeprowadzono na leśnej polanie nad malowniczym jeziorem Kiedrowickim.

Popołudniowe zajęcia to ciąg dalszy rywalizacji, potocznie nazwany biegiem Misz-Masz. Było to przede wszystkim sprawdzenie wiedzy i umiejętności drużyn, ale także kreatywnego myślenia w nieprzewidzianych sytuacjach. Harcerze nie mieli chwili wytchnienia, ponieważ po biegu rozpoczął się kurs zastępowych przygotowany dla części harcerzy, w tym czasie reszta uczestników biwaku brała udział w grze na sali gimnastycznej. Wieczorem, gdy wszyscy byli już porządnie zmęczeni, nadszedł czas na część finałową biwaku: marsz za „światłem”, nawiązujący do nazwy biwaku. Kolorowe „iskry” zaprowadziły harcerzy w leśne plenery, gdzie na wielkim ekranie za pomocą światła, cienia i muzyki kadra biwaku przedstawiła pantomimę o harcerskich ideałach.

Zakończenie biwaku nastąpiło w niedzielę, po wielkim sprzątaniu szkoły. Podczas uroczystego apelu ogłoszono wyniki rywalizacji, wręczono nagrody oraz wykonano pamiątkowe fotografie wszystkim uczestnikom biwaku. Dziękujemy Pani Lucynie Adamczyk, Dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy za udostępnienie miejsca na biwak. Wszyscy harcerze i zuchy zachowają wspaniałe wspomnienia z pobytu w Lipnicy.

pwd. Monika Deja
Hufiec ZHP Bytów