Bohaterowie Chorągwi Gdańskiej na rok harcerski 2012/2013

Większość drużyn harcerskich, szczepów i hufców posiada swojego bohatera. Stwarza on możliwość skonkretyzowania ogólnych idei do losów konkretnego człowieka, a związane z nim działania mogą stanowić interesujące wsparcie zarówno wychowania patriotycznego, jak i duchowego. Głównym zadaniem drużynowego jest sprawić, aby harcerze znali i lubili swojego bohatera oraz chcieli się z nim identyfikować.

Co roku będziemy przedstawiać trzy osoby, które warto poznać i… polubić. Prosimy również o przysyłanie na adres program@gdanska.zhp.pl własnych propozycji naszych chorągwianych bohaterów, których będziemy mogli poznawać w kolejnych latach.
Jak za chwilę zobaczycie, bohater może być „lokalny” i na razie nieznany szerokiemu gronu. Nie musi też być osobą żyjącą w odległych czasach.

Cele Propozycji Programowej „Bohater Gdańskiej Chorągwi ZHP” w roku harcerskim 2012/2013
.

• Zapoznanie zuchów, harcerzy i instruktorów z postacią i działalnością:
  • Promowanie autorytetów – wzorców patriotycznych i obywatelskich postaw,
  • Promowanie aktywnych „ form pracy z bohaterem”,
  • Uaktywnienie pracy drużyn poprzez realizację zadań propozycji programowej,
  • Nawiązanie kontaktów z osobami/instytucjami mogącymi wzbogacić wiedzę nt. poznawanych postaci,
  • Tworzenie poczucia wspólnoty między drużynami Chorągwi Gdańskiej.

Proponowane zadania dla Gromad Zuchowych, Drużyn Harcerskich, Starszoharcerskich, Wędrowniczych, Kręgów…

1. Poznanie biografii, działalności i dokonań bohaterów.
  2. Opracowanie spisu cech charakteryzujących poznawane postacie, które są szczególnie cenne w dzisiejszych czasach i atrakcyjne dla członków naszej organizacji; opracowanie sposobu doskonalenia się w wybranych z nich.
  3. Przygotowanie „wizualizacji” przedstawiającej bohatera, np. prezentacja multimedialna, komiks, gra planszowa, gra planszowo – przestrzenna, gazetka ścienna, broszurka informacyjna itp.
  4. Opracowanie przewodnika po miejscach związanych z życiem bohatera.
  5. Zorganizowanie zwiadu/biwaku do miejsca związanego z życiem bohatera.
  6. Na podstawie zebranych informacji przygotowanie sztuki teatralnej, nakręcenie filmu… poświęconego bohaterowi.
  7. „Podróż w czasie” – przeprowadzenie wywiadu z bohaterem na temat aktualnych problemów naszej organizacji.
  8. Nauczenie się piosenki związanej z bohaterem, lub lubianej przez niego, albo ułożenie własnej na jego temat.
  9. Wykonanie portretu – nie koniecznie tradycyjną techniką plastyczną.

Gotowe scenariusze zbiórek dla:

Proponujemy Wam równiez zdobywanie:

Prosimy Was o przysyłanie informacji (teksty, zdjęcia) na temat realizowanych przez Was zadań na adres: program@gdanska.zhp.pl – będziemy je umieszczać na stronie chorągwianej a docelowo mamy nadzieję stworzyć „Poczet Bohaterów Chorągwi Gdańskiej” wraz z propozycjami zbiórek i działań na ich temat.