Dobry ratownik to żywy ratownik!

Dobry ratownik to żywy ratownik! To oraz wiele innych haseł wspomnianych zostało podczas szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w którym, w dniach 25-26 kwietnia, wzięło udział 20 harcerzy z Hufca Ziemi Słupskiej. Całkowicie bezpłatnie wiedzy dostarczyli nam specjaliści ze Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy pod okiem Stanisława Szarka – instruktora ZHP.
Joannici to stowarzyszenie, które działa zgodnie z ideą niesienia pomocy poszkodowanym i potrzebującym. Ich priorytetem jest między innymi nauka udzielania pierwszej pomocy. Słupski oddział przystał na naszą prośbę i przeprowadził bogate, 16- godzinne szkolenie specjalnie dla spragnionych wiedzy harcerzy. Wszystko w oparciu o wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji.
Zaczęliśmy w sobotę o 8:30 w siedzibie Joannitów w Słupsku. Mimo iż niewsypani to z wielkim zainteresowaniem daliśmy się ponieść pierwszym wykładom. To wtedy padło magiczne hasło „dobry ratownik to żywy ratownik”, które podkreśla wagę dbania o swoje bezpieczeństwo podczas wszelkich działań ratowniczych. Potem praktyka. Na początek między innymi wspomniane bezpieczeństwo – rękawiczki ! – jak podejść do poszkodowanego, jak sprawdzić jego podstawowe funkcje życiowe i co z tą wiedzą zrobić. Założyliśmy, że nasi poszkodowani są jedynie nieprzytomni i przeszliśmy do badania fizykalnego. Może jest gdzieś jakieś złamanie? Co z nim zrobić? Nauką zaopatrywania zakończyliśmy dzień pierwszy.

Niedziela. Znów wczesna pobudka i zaczynamy. Tym razem poza utratą świadomości zabrakło naszym pacjentom oddechu. Brak oddechu wiąże się z utratą akcji serca więc przystępujemy do resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Ale pierwsza pomoc to także postępowanie przy chorobach i dolegliwościach – udar, hipotermia, epilepsja, astma. Druh Stasiu pokazał nam co możemy zrobić oraz zaznaczył znaczenie pilnego wezwania pogotowia ratunkowego – pamiętajcie numer 999! Na zakończenie test i egzamin praktyczny. Zdali wszyscy !

Cieszę się, że do grona osób wykształconych pod kątem pierwszej pomocy dołączyły kolejne. Cieszę się, że zajęli się nami tacy specjaliści jakimi są Joannici. Cieszę się, że poświęcili swój czas by nauczyć nas tak wielu ważnych rzeczy. Dziękujemy !

Więcej informacji o stowarzyszeniu : www.slupsk.joannici.org.pl.

Relację przygotowała:
Joanna Król