Gdańscy harcerze na zlocie Pfingsten in Westernohe

W dniach 13-16 maja niemieccy skauci z DPSG zorganizowali tradycyjny zlot Pfingsten in Westernohe. Oprócz członków Zespołu ds. organizacji niemieckojęzycznych, który istnieje przy Wydziale Zagranicznym GK, wzięła w nim udział prawie 30-osobowa reprezentacja Hufca Gdańsk-Śródmieście.

Harcerze z Gdańska spędzili ten czas wspólnie z niemieckimi skautami z grupy partnerskiej z Ruethen, razem mieszkając, gotując, śpiewając przy ognisku, uczestnicząc w harcerskim apelu porannym i biorąc udział w zajęciach oferowanych przez ośrodek DPSG. Dużym zainteresowaniem cieszyła się przygotowana przez gdańszczan dwujęzyczna gra terenowa, w trakcie której skauci i harcerze mieli okazję nie tylko porozmawiać o swoich organizacjach, ale także poznać się nawzajem. W drodze do Westernohe polska reprezentacja odwiedziła też niemiecki Legoland. Jedynym mankamentem spotkania była niesprzyjająca pogoda — zimno i deszcz doskwierały wszystkim.
Hufiec Gdańsk-Śródmieście serdecznie dziękuje skautom z Ruethen za ich życzliwość i gościnność.
Spotkanie harcerzy ze skautami nie doszłoby do skutku, gdyby nie wsparcie ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Deutsche Pfadfinderschaft Sankt Georg – DPSG – to największa organizacja skautowa w Niemczech, zrzeszająca około 95 000 skautów.

hm. Robert Kawka
Pełnomocnik Komendanta Chorągwi Gdańskiej