Gra miejska „Grudzień 81”

„Najbliższe spotkanie. STOP. 125 minut po wschodzie słońca. STOP. Watra-Syrena. STOP.”

13. grudnia o poranku miało miejsce nielegalne zgromadzenie. 50 osób stawiło się na umówione wcześniej spotkanie, ale nikt nie miał przy sobie dokumentów potwierdzających tożsamość. Oddział ZOMO, który niespodziewanie zjawił się w drzwiach, nie zaprzątał sobie głowy tym faktem i dość łagodnie potraktował zebranych. Wszystkich, poza jednym. Prowadzący spotkanie został zaaresztowany i zatrzymany w ramach akcji „Jodła”.

 
  

Uczestnicy gry
– fot. Mariusz Grzebielucha

Na szczęście znalazł się ktoś, kto opanował sytuację i już po chwili harcerze starsi i wędrownicy przygotowywali nowe dokumenty, by wyruszyć na miasto w poszukiwaniu zaaresztowanego mężczyzny i pomóc w rozwijaniu struktur solidarnościowych. 9 patroli z pięciu hufców Chorągwi Gdańskiej krążyło po Starym Mieście starając się zebrać jak najwięcej informacji i uciekając przed oddziałem Milicji. Podczas gry uczestnicy pomogli rannemu Stoczniowcowi, dla którego przynieśli bandaże z pobliskiej apteki. Za dolary otrzymane od działającego pod przykrywką funkcjonariusza SB wyciągnęli kilka istotnych informacji od Kapelusznika. Zaopatrzyli w papier zakonspirowaną drukarnię i napili się ciepłej herbaty – obie rzeczy były oczywiście na kartki. Pod koniec próbowali nawet rozkręcić milicyjnego Skota, ale zomowcy czaili się w pobliżu i szybko zareagowali. Harcerzy starszych i wędrowników nie powstrzymało to jednak przed przybyciem do otoczonej już przez Milicję Stoczni Gdańskiej. Zawiązali komitet strajkowy, wygłosili swoje postulaty a na zakończenie wzięli udział w krótkiej inscenizacji.
 
 
Uczestnicy gry
– fot. Mariusz Grzebielucha



  
„Bardzo podobał nam się rozmach z jakim była zrobiona cała gra. Zaangażowanie sklepów, ukazanie miejsc, wykorzystanie środowiska gry, pomoc przy całej inscenizacji” – tak podsumował nasze przedsięwzięcie dh Paweł Spychalski z 7 DH "Gryf" (Hufiec Czarna Woda). Niewątpliwie za ten rozmach należą się podziękowania naszym partnerom i współorganizatorom, bez których nie udałoby się zorganizować gry w ten sposób. Ponadto gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, którzy swoim zaangażowaniem na punktach oraz strojami z lat 80. przyczynili się do stworzenia niepowtarzalnego klimatu.

A na koniec – ciepła grochówka oczywiście, na kartki!
 

Dziękujemy naszym partnerom:
– Fundacja Archiwum Filmowe Drogi do Niepodległości,
– Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej, 
– Fundacja Promocji "Solidarności" wraz z  Historyczną Sala BHP Stoczni Gdańskiej,
– Instytut Pamięci Narodowej
– Apteka Dbam o Zdrowie św. Antoniego przy ul. Szerokiej 
– Storm – Sklep dla plastyków nr. 2 przy ul. Piwnej
 
pwd. Monika Drozdowska
Hufiec Gdańsk-Śródmieście
Chorągwi Gdańskiej