Harcerze z wizytą u Pierwszej Damy

Kwidzyńscy harcerze spotkali się z Panią Prezydentową Anną Komorowską. Niecodzienna wizyta w Pałacu Prezydenckim w Warszawie miała miejsce w dniu 30.10.2012 r. Podczas spotkania harcerze seniorzy opowiedzieli Pierwszej Damie o działalności Kręgu. Harcerska gawęda, z uwagi na wieloletnie zaangażowanie w działalność harcerską Pary Prezydenckiej, miała szczególny charakter. Pierwszej Damie pod koniec spotkania został wręczony pamiątkowy dyplom z wizerunkiem kwidzyńskiej Katedry i harcerskimi symbolami: krzyżem i lilijką. Spotkanie było uczczeniem obchodów 40-lecia Kręgu „Płomienie”.

Po spotkaniu z Pierwszą Damą harcerze, pod przewodnictwem pochodzącego z Kwidzyna Pana Piotra Wiadernego – pracownika Kancelarii Prezydenta, zwiedzili Pałac Prezydencki oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Krąg Seniorów i Starszyzny Harcerskiej „Płomienie" im. hm. Zofii Dudulewicz Hufiec ZHP im. „Kwidzyniaków" powstał 17.11.1972r. z inicjatywy hm. Zofii Dudulewicz – patronki Kręgu oraz hm.Jana Machutty – dziś patrona jednej z kwidzyńskich ulic. Pierwszą nazwą był KWIK – Krąg Wytrwałych Instruktorów Kwidzyńskich. Jest wychowawcą wielu pokoleń instruktorów i harcerzy z Kwidzyna. W 1989r. nastąpiła zmiana nazwy na „Płomienie". Mottem Kręgu jest „Żeby zarzewiać trzeba płonąć", który od ponad 40 lat towarzyszy w harcerskiej służbie.

Od 18 lat Krąg ściśle współpracuje z kołem terenowym „Sybiraków" w Kwidzynie m.in. organizując harcersko – sybirackie Wigilie. Od 30 lat uczestnicy w rajdzie „Rodło" organizowanym przez Chorągiew Gdańską ZHP. Wraz z zespołem „Duodecyma" koncertuje podczas uroczystości państwowych i religijnych. W tym roku swoim występem uświetnił kwidzyński finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ścisłe współpracuje z kwidzyńskim Hospicjum oraz Domem Pomocy Społecznej.

Krąg wierny jest idei tzw. „sztafety pokoleń", dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem kultywuje harcerskie tradycje wśród młodszych pokoleń. Krąg uczestniczy w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Szałamaja", który w przyszłym roku obchodzić będzie swój trzydziesty Jubileusz.

Krąg został uhonorowany w 2011 r. nagrodą honorową Starosty Powiatu Kwidzyńskiego za całokształt działalności. Komendantką Honorową Hufca jest hm. Barbara Łukaszewicz. Komendantką urzędującą jest hm. Halina Kierlin. W wyjeździe uczestniczyła Komenda Hufca ZHP, delegacje drużyn Kwidzyn z komendantem hm. Andrzejem Pliszką na czele.

hm. Dorota Łoś
Hufiec ZHP Kwidzyn