Hufiec ZHP Sopot z Nagrodą „Sopockie Serce”

Działalność Hufca ZHP Sopot, zrzeszającego 220 zuchów, harcerzy i instruktorów, została doceniona przez Prezydent Miasta Sopotu Nagrodą “Sopockie Serce”. Uroczyste wręczenie Nagrody odbyło się 12 września na sopockim Molo podczas corocznego Sopockiego Festynu Organizacji Pozarządowych. Hufiec ZHP Sopot od ośmiu lat jest współorganizatorem Festynu, a w 2015 roku świętuje swoje 70-lecie. Nagroda to statuetka, dyplom oraz nagroda pieniężna w wysokości 6 000 zł.

Nagrodę, z rąk Prezydenta Miasta Sopotu – Jacka Karnowskiego, Zastępcy Prezydenta – Marcina Skwierawskiego oraz Piotra Harhaja ze Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji (organizatora Festynu), odebrała podharcmistrz Marta Bednarska – komendantka Hufca ZHP Sopot.

Hufiec ZHP Sopot w ostatnich latach przeprowadził szereg działań i projektów dla dzieci i młodzieży oraz sopockiej, lokalnej społeczności. Przede wszystkim organizujemy atrakcyjne zajęcia, na których można wartościowo spędzić swój wolny czas: cotygodniowe zbiórki harcerskie i zuchowe, biwaki, na których poznajemy teren województwa pomorskiego (i nie tylko), obozy harcerskie i kolonie zuchowe, w tym rejsy żeglarskie i obozy w górach. Latem 2015 roku sopoccy harcerze wędrowali po bieszczadzkich połoninach, uczestniczyli w wyprawie na Białoruś „Śladami Mistrzów”, najmłodsi – zuchy – bawiły się w Borach Tucholskich, w Harcerskiej Bazie Obozowej „Leśna Huta”, w której mieście się Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Zrównoważonego Rozwoju prowadzone przez Hufiec ZHP Sopot.

Gdzie można w Sopocie (i nie tylko!) uczestniczyć w zbiórkach zuchowych i harcerskich? W każdej Szkole Podstawowej! Wszystkie informacje znajdują się na stronie www.sopot.zhp.pl, gdzie zaprezentowane są wszystkie drużyny i gromady i profil ich działania.

Prowadzimy także akcje ekologiczne, w ramach których zaprojektowaliśmy, wydrukowaliśmy i rozdawaliśmy własne eko-torby, prowadziliśmy projekty edukacyjne: językowe (kurs języka szwedzkiego, nauka języka migowego), seminaria dydaktyczne dla nauczycieli i pedagogów, na których przybliżaliśmy zastosowanie metody harcerskiej w praktyce szkolnej, zorganizowaliśmy rekonstrukcję historyczną – "Rekonstrukcja Wydarzeń Powstania Warszawskiego – panel historyczny” oraz cykl konkursów „Pocztówka z wakacji”.

Kształcimy się na kursach zewnętrznych i wewnętrznych – mamy patenty żeglarskie, kursy drużynowych (liderów grup młodzieżowych), kursy trenerów szkoleń i kursy dla osób zajmujących się tworzeniem programu wydarzeń dla dzieci i młodzieży.

Dbamy także o bezpieczeństwo – własne innych. Wszyscy harcerze szkoleni są z pierwszej pomocy przedmedycznej, a Inspektorat Ratowniczy Hufca ZHP Sopot prowadzi kursy pierwszej pomocy i zabezpiecza imprezy miejskie i ogólnopolskie. Dużym sukcesem Hufca Sopot i Inspektoratu Ratowniczego są Manewry Ratownicze RATMAZ, które przyciągnęły uwagę ogólnopolskich mediów i przyczyniły się do współpracy ratowników z organizacji pozarządowych i ratowników służb profesjonalnych.

Nasze projekty dofinansowywane są środków Gminy Miasta Sopotu, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz przez prywatnych darczyńców i sponsorów. Więcej o działalności Hufca ZHP Sopot można znaleźć na stronach: www.sopot.zhp.pl i www.facebook.pl/HufiecZHPSopot.

Komendantka Hufca ZHP Sopot
phm. Marta Bednarska