Nigdy więcej wojny! – Zakończył się XX Zlot Westerplatte

Jubileuszowy Zlot Westerplatte przeszedł do historii. W tym roku okazał się być pełen ważnych momentów- nie tylko dla uczestników imprezy. Organizowana po raz dwudziesty sztandarowa impreza Bałtyckiego Hufca Gdańsk-Portowa tradycyjnie zakończyła się uroczystościami o 04:45 pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. 


W tym roku instruktorzy Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk- Portowa przygotowali aż pięć tras. Nowością w programie imprezy była Gra Miejska, na która organizatorzy zaprosili mieszkańców Gdańska i turystów. 
 
Dzieła wyklęte
W trasie zuchowej XX Zlotu Westerplatte uczestniczyło 55 osób-reprezentanci  czterech Hufców: Morąg, Wejherowo, Gdańsk- Śródmieście oraz Gdańsk- Portowa. Podczas 3 dni Zlotu zuchy prowadziły własne agencje detektywistyczne, które pomagały w śledztwie Panu Samochodzikowi odnaleźć zaginione dzieło wyklęte z Westerplatte. Zuchy dowiedziały się m.in. czym jest daktyloskopia oraz zbudowali wehikuł detektywa! Całym śledztwem dowodził sztab najlepszych agentów niemal z całej Polski. Pierwsze miejsce w zmaganiach gromad zajęła 95 GGZ "Bystre Niedźwiadki" z Hufca Gdańsk- Śródmieście, choć współzawodnictwo było bardzo wyrównane. Komendantką Trasy Zuchowej była pwd. Weronika Smagorzewska. 
 
Nazajutrz
„Trasa harcerska liczyła aż 110 osób , 9 ekip, 4 hufce, milion wrażeń sto tysięcy uśmiechów, fantastycznych ludzi, mało snu”- tak w skrócie opisuje swoją trasę komendantka pwd. Adrianna Nowoposka. Uczestnicy cofnęli się do lat trzydziestych ubiegłego wieku tańcząc do muzyki na żywo podczas balu, przeżyli szkolnie wojskowe o 4:45, stawili czoła wrogom i na kajakach, w szpitalu polowym, wcielając się w pocztowców, drukarzy, marynarzy, kupców i rybaków. Mieli również okazję odbyć rejs statkiem, zwiedzić latarnię morską i na terenie klimatycznej Twierdzy Wisłoujscie wspólnie przysiąść przy ognisku. Poznali także zakątki Nowego Portu, jeździli drezynami oraz zdobywali bilety do obecnych czasów podczas gry francuskiej na Westerplatte. Najlepiej z tymi wszystkimi zadaniami poradziła sobie 45 Drużyna Harcerska „Bukowina”.
 
Reditum
Fabuła trasy obracała się wokół tajemniczej organizacji Reditum, która ma za zadanie pilnować porządku w czasie. Uczestnicy wstąpili w jej szeregi i musieli zmierzyć się z wrogiem, który chciał namieszać w przeszłości. Na szczęście udało się go pokonać podczas zajęć na drezynach, niezliczonych gier fabularnych i terenowych oraz zajęć spadochronowych! Podczas tych zmagań najlepszy okazał się patrol „Piąta i Andrzej” Z Hufca Sopot. Komendantką trasy była pwd. Aleksandra Grząślewicz.
 
Aestimatio
Na trasie wędrowniczej mogliśmy spotkać osoby z najdalszego zakątka Polskiczyli Sokółki. Łącznie na Zlot przybyło w tym roku 73 wędrowników. Fabuła opierała się na hasłach Szarych Szeregów "Dziś-Jutro-Pojutrze". Pierwszego dnia w ramach " Dziś-przygotowanie do walki" odbyła się gra terenowa, która angażowała siłę ciała uczestników. Drugi dzień w myśl "Jutro-walka" zawierał w sobie grę wykorzystująca aplikacje snapchat, pobudzając siłę rozumu poprzez zagadki i kreatywność. Trzeci dzień to "Pojutrze-odbudowa kraju" czyli dzień warsztatowy. Prowadzili je dla nas: ATOM Trefl Sopot- sopocka drużyna Orlen Ligi, Domin wraz z Erykiem Szczygłem – rysunek, Damian Gołyga – survival i Jasiek Grzadziela w ramach warsztatu z pantomimy. Komendantka Trasy Wędrowniczej była pwd. Magdalena Meller.
 
Gra Miejska „Śladami Obrońców”
30 sierpnia do rywalizacji stanęli również mieszkańcy Gdańska! Najmłosi ale również Ci starsi podczas gry dowiedzieli się, czym jest geocaching, kim jest Świętopełek, ile mamy baszt obronnych w mieście, i że to Polach założył pierwsza kawiarnię w Europie. Musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy, strzelania z paintballa, ale nauczyli się również wykonywać ozdobny węzeł z linki żeglarskiej i zdejmować odciski palców! Na mecie czekało ich nie lada wyzwanie: wspinaczka na teren Centrum Hewelianum i stworzenie tam miniaturki pomnika dla bohaterów, których historie poznali podczas gry miejskiej. Na wszystkich, którym udało się wysilić umysł i rozwiązując matematyczną zagadkę otworzyć skrzynię czekały niemałe nagrody. 
 
Uczestnicy wszystkich tras spotkali się wspólnie niedzielę podczas Apelu Zlotu, na którym rozdano nagrody dla uczestników Gry Miejskiej, a Trasa zuchowa kończyła swoje zmagania na Zlocie i wracała do domów. Poniedziałek zlotowy okazał się pełen wrażeń i ważnych spotkań. Harcerze starsi przywitali Prezydenta Andrzeja Dudę pod Kościołem Świętej Brygidy, zaś wędrownicy uczestniczyli w spotkaniu z Ministrem Spraw Zagranicznych podczas którego podpisano list intencyjny, w którym Ministerstwo deklaruje udzielenie wsparcia merytorycznego w procesie przygotowania i realizowania działań mających na celu pozyskanie międzynarodowego poparcia dla inicjatywy zorganizowania w Polsce Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. Plakietkę Zlotu przyjął od nas podczas tego wydarzenia Wiceprezydent Miasta Gdańska Piotr Grzelak. 
 
Kulminacją zlotu był udział w uroczystościach na Westerplatte w 76. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Jak co roku, od wielu lat, jako współorganizatorzy obchodów uczestnicy na zakończenie Zlotu pełnili służbę 1 września o 4.45 w tym ważnych dla nas wszystkich miejscu. Pożegnaliśmy zawiązując krąg, a iskierka z Druhną Naczelnik ZHP będzie tlić się w naszych sercach aż do przyszłego roku!
 
Patronatem Honorowym XX Zlot Westerplatte oraz towarzyszącą mu Grę Miejską „Śladami Obrońców” objął Prezydent Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicz, Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Artur Glebko, Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, wspierali nas: Centrum Hewelianum oraz firma G3-dystrybutor gier planszowych, zaś patronatem medialnym objęły imprezę: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk S.A. oraz Trojmiasto.pl. Serdecznie dziękujemy!
 
 
pwd. Zofia Jelińska
Zastępca Komendanta XX Zlotu Westerplatte ds. promocji


fot. Kacper Wołodko, Konrad Kmieć