Podsumowanie projektu: Szlak – Samodzielni, Zaangażowani, Lubiani, Ambitni, Kreatywni.

Podsumowanie projektu: Szlak – Samodzielni, Zaangażowani, Lubiani, Ambitni, Kreatywni.

Do projektu zaangażowano 5 wolontariuszy, którzy pracowali z osobami, które wyraziły chęć przystąpienia do projektu. Na początku zidentyfikowano z rodzicem/opiekunem prawnym potrzeby osób zrekrutowanych do projektu nad którymi w czasie jego trwania pracował wolontariusz – drużynowy poprzez odpowiednio przygotowane zajęcia.

Projekt zakładał rekrutację minimum 70 osób, ostatecznie w działaniach projektowych wzięło udział 81 osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu, często również ze sprzężeniami niepełnosprawności oraz w różnym wieku z pięciu miejscowości.

W każdej grupie zostało przeprowadzonych 5 zajęć, każde po 2,5 godziny. Grupy uczestniczące w projekcie spotykały się przy szkołach specjalnych, ośrodkach szkolno–wychowawczych, w czasie wyjść grupowych. Czas zaangażowania wolontariuszy był większy, ponieważ wolontariusze dodatkowo poświęcali czas na przygotowanie się do spotkań, zaplanowanie działań, wyjść, organizację wydarzenia edukacyjnego.

Zorganizowano wyjazd edukacyjny dla 50 uczestników i uczestniczek wraz z 5 opiekunami – wolontariuszami, którego zdaniem było wzmacnianie pracy w trakcie cyklicznych spotkań. Wyjazd przeprowadzono we Wdzydzach Kiszewskich w terminie 22-24.09.2023. W czasie 3 dniowego wyjazdu uczestnicy pracowali w małych grupach, rozwijali zainteresowania oraz nabywali umiejętności potrzebne w samodzielnym życiu. Dzięki zaproponowanym w grupach spotkaniom, zajęciom edukacyjnym, warsztatom nastąpiło zwiększenie ich wiedzy o otaczającym świecie.

Osoby zapytane pod koniec października o to, czy gdyby był on jeszcze raz, to czy chcieli by wziąć w nim udział, wszyscy jednogłośnie odpowiadali, że tak.

Trwałość osiągniętych w zadaniu rezultatów będzie utrzymywana poprzez systematyczną pracę z osobami uczestniczącymi w tym projekcie w ramach cotygodniowych spotkaniach w pięciu lokalizacjach: Gdańsk, Sztum, Rumia, Kwidzyn, Lębork. Spotkania odbywać się będą od listopada 2023 w wymiarze 2,5 godziny tygodniowo.

Projekt został realizowany w ramach zadań Samorządu Województwa Pomorskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.