Skwer Harcerzy – żywa lekcja harcerskiej historii

Dnia 27 stycznia 2012 r. nadano jednej z dróg wewnętrznych Kwidzyna nazwę Skwer Harcerzy i dokonano odsłonięcia obelisku upamiętniającego 100-lecie powstania harcerstwa polskiego. Odsłonięcia dokonał burmistrz Andrzej Krzysztofiak i hm. Barbara Łukasiewicz, a poświęcił druh ks. Zenon Szekle. Odsłonięcia nazwy skweru dokonali przewodniczący Rady Miasta i Komendant kwidzyńskich drużyn ZHR. Uroczystość przygotowali i poprowadzili członkowie Komendy Hufca ZHP im. Kwidzyniaków: hm. Andrzej Pliszka, hm. Grażyna Piwar-Więcek i phm. Marek Florek. 

   
     Składanie meldunków
Nasze zuchy, harcerze i instruktorzy mogli być naocznymi świadkami historii, która tworzy się na ich oczach. Przeżycia tej wieczornej zbiórki na długo zapadną w naszych sercach. Jej oprawa była w skautowym stylu: musztra, meldunki, pochodnie, rozkaz. Przecięcie biało-czerwonej wstęgi na obelisku i nadanie nazwy skwerowi w obecności władz dwóch komend harcerskich ZHP i ZHR, władz miasta, rodziców i zaproszonych gości oraz mieszkańców miasta było bardzo wzruszające i wzbudziło w nas poczucie dumy.

 
Odsłonięcie obelisku  
Chcieliśmy, aby powstało w naszym mieście miejsce poświęcone harcerzom, aby tętniło życiem i było widoczne. Będzie ono pamiątką  historycznych wydarzeń kwidzyńskiego harcerstwa i wspomnieniem. W jego pobliżu znajduje się budynek byłego Liceum Pedagogicznego kadry pedagogicznej i instruktorskiej ze Szczepu Qedinno. Wielu wychowawców z tego szczepu są obecnie członkami Harcerskiego Kręgu Seniorów ZHP „Płomienie” im. hm. Zofii Dudulewicz. To oni byli inicjatorami wniosku do burmistrza miasta o postawienie obelisku.

   

 Warta przy obelisku
Przez ostatnie dwa lata naszej pracy wychowawczej, programowej realizowaliśmy zadania związane ze 100-leciem Harcerstwa. Praca zaowocowała znajomością historii naszej organizacji, jej początków. Wykonywaliśmy projekty związane z naszym teraźniejszym rozwojem i planowaliśmy przyszłość naszej indywidualnej i zbiorowej harcerskiej drogi. Świętując 100-lecie powstania harcerstwa polskiego mogliśmy wykazać się wieloma pomysłami,  jak przekazać tę historię dziś młodzieży urodzonej już w XXI wieku. Im mogłyby się wydawać te harcerskie idee bardzo odległe. A i nauka historii często wydaje się nudna i mało atrakcyjna. Metoda harcerska ma jednak w sobie taką mądrość, że potrafi zachęcać i pobudzać do działania, bo to właśnie przez działanie uczymy się, jak być dobrym harcerzem, obywatelem, przyjacielem, jak służyć godnie Bogu i Polsce. Być harcerzem to znaczy, być kimś, kto uczy się przez działanie, rozwija własne zainteresowania i umiejętności, ma wsparcie w drużynie, jest częścią wielkiej skautowej organizacji. Ta swoista sztafeta pokoleń jest prawdziwą żywą lekcją historii, a wszystkie przypominanie na zbiórkach wydarzenia historyczne to część naszej tożsamości także i dzisiaj. Wszystko to zostało zrealizowane w zadaniu jakim było postawienie i odsłonięcie obelisku oraz nadaniu imienia „Skwer Harcerzy”.

Z dumą spisała i informuje
hm. Dorota Łoś
hufcowa skryba
Hufiec ZHP Kwidzyn