Szałamaja 2012 zakończona

Odbywająca sie w dniach 2-4.03.2012 r. XXVIII Szałamaja przebiegała pod hasłem „Piosenki z  plecaka. W dniu harcerskim zaprezentowało się dwunastu, a w przeglądzie piosenki turystycznej i poezji śpiewanej aż 54 wykonawców. Przywiezli nam w swoich plecakach ulubione piosenki i muzyczne impresje. Naszym celem było odkurzenie, wyszperanie piosenek turystycznych i harcerskich może już lekko zapomnianych, ale pięknych.  W młodym wykonaniu i nowej aranżacji mogą nabrać blasku i poruszyć kolejne pokolenia śpiewającej młodzieży (werdykt jury pod artykułem).

Wręczenie burmistrzowi Andrzejowi Krzysztofiakowi laski skautowej
Wydarzeniem uświetniającym Koncert Galowy i Finał XXVIII Szałamai było wręczenie Honorowego Wyróżnienia „Niezawodnemu Przyjacielowi”, które jest wyrazem największego uznania Związku Harcerstwa Polskiego dla osób nie będących członkami ZHP. Symbolem honorowego wyróżnienia  jest ozdobna laska skautowa oraz okolicznościowy dyplom. Otrzymał ją burmistrz miasta Andrzej Krzysztofiak. Uroczystego wręczenia dokonała osobiście druhna Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica w obecności komendantki Chorągwi Gdańskiej hm. Hanny Piotrowskiej, Komendanta Hufca Kwidzyn hm. Andrzeja Pliszki oraz obecnych gości i festiwalowej widowni.

Jak co roku Festiwalowi towarzyszą dodatkowe atrakcje. Obok tętniących życiem baz noclegowych, w teatrze między przesłuchaniami też jest gwarno. Działa kawiarenka, w kuluarach uczestnicy integrują się przy wspólnym śpiewaniu. Piątkowy wieczór uświetnia koncert gwiazdy. W tym roku wystąpił Bartek Dzikowski z zespołem. Młodzież dobrze się bawiła.

Laureaci…
Szałamaja jest jednym z najstarszych amatorskich imprez artystycznych w kraju i napewno najstarszą cykliczną imprezą w Kwidzynie. Dziś to 28 – letnie wydarzenie, na którym najważniejsze są te cudne śpiewane spotkania, ma za zadanie popularyzację dobrej piosenki, danie miejsca na młodzieńcze debiuty i sprawdzenie się w harcerskiej służbie. Impreza dla nas, harcerzy z Hufca ZHP to przede wszystkim możliwość kontynuowania hufcowej tradycji. Sprawdzian logistyki i energii Hufca. Nie ma drużyny, która by nie miała szałamajowej służby, na miarę chęci i zdolności. Tegorocznym sztabem festiwalu dowodziła phm Anna Pokrzeptowicz i 7 KDH „Nieliczni”, odpowiedzialni za scenę i konferansjerkę. Było swojsko i „klimatycznie”. Brawo! Szałamaja to lubi!

Dziękujemy wszystkim opiekunom i instruktorom za przygotowanie młodych artystów i dajemy Wam wszelkie pełnomocnictwa, aby rozgłosić wszem i wobec, że, to, co było minęło, to co było powróci, bo: „ Mundur, plecak, resztę znasz. Do Kwidzyna ruszać czas. Weź woń lasu, wspomnień kiść – Szałamaja dziś!”„

Zapraszamy! Czuj! Czuwaj! Sztab „Szałamaja’2013”

hm. Dorota digi, digi, digi Łoś
Hufcowa skryba
Hufiec ZHP Kwidzyn

PS. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą swoich Przyjaciół, ukochaną widownię i moc pozytywnej energii. Tegoroczna Szałamaje dedykujemy dh Grażynce!

Werdykt jury XXVIII Szałamai’2012
Jury dnia harcerskiego obradowało w składzie:  hm Bogumiła  Sitko, hm Bożena Pankowska, hm Mieczysław Dzikowski.
W kategorii Nieprzetarty Szlak Jury postanowiło nie przyznawać pierwszego miejsca.
II miejsce zdobyła  68 DH „Wesołe włóczęgi” im. M. Grzegorzewskiej z MOW w Kwidzynie.
Wyróżnienie otrzymała Katarzyna Kos  ze  Słupska.
Jury postanowiło wyróżnić poza konkursem (ze względu na pozaregulaminowy repertuar) Sandrę Pączek  z Lęborka  za walory wokalne i umiejętności artystyczne. Publiczność podzieliła ten wybór, dając jej swoją nagrodę .

Kategoria: Piosenka Harcerska
W kategorii  – Soliści Jury postanowiło przyznać :
III miejsce  – Rozalia  Dopierała   5 DH Knieja z Janowa
II miejsce –  Monika  Zapalska    13 Środowiskowa Wielopoziomowa Grunwaldzka Drużyna  Harcerska „Szperacze”  z  Lidzbarka Welskiego
I miejsce  – Sylwia Kosowicz  13 Środowiskowa Wielopoziomowa Grunwaldzka Drużyna  Harcerska „Szperacze”  z  Lidzbarka Welskiego
Wyróżnienia otrzymali: Klaudia Knabe  z Janowa, Krystian  Jarosiewicz i Karolina Guzowska  z Ustki .

W kategorii Zespoły przyznano:
III miejsce – 8 Prabucka DH „ Nietykalni” z Prabut
II miejsce   – zespół „Muszelki”  15 Artystyczna  Drużyna Harcerska z Ustki
I miejsce – duet Dominika Pranga i Ewelina Bogucka z Ustki
Wyróżnienie –  zespół „Siebie Warci” z Rumi
Publiczność swoją nagrodę postanowiła przyznać  Klaudii Knabe z 5 DH „Knieja” z Janowa.

Drugiego dnia Szałamai Jury obradowało w składzie: pwd. Hanna Gburczyk, Łukasz  Majewski, Marcin Skrzypczak.
W kategorii Piosenka Turystyczna i Poezja Śpiewana- Soliści Jury postanowiło przyznać:
III miejsce – Cecile Tychyj z Klubu Dobrej Piosenki w Kwidzynie
II miejsce – Nikola Bogusławska z Klubu Dobrej Piosenki w Kwidzynie
I miejsce  – Milena Kosak z Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu
Wyróżnienie specjalne: Antonina Czoska z Fabryki Wokalu w Gdyni
Wyróżnienia: Milena Nadrowska  z Domu Kultury w Ustce i  Mikołaj Ostrowski z Tczewa i Aleksandra Wygnańczuk z Fabryki Wokalu w Gdyni.

W kategorii Zespoły Jury postanowiło  przyznać:
III  miejsce –Zespół MNA
II miejsce – Zespół Rajskie Nutki ze Świecia
I miejsca  jury nie przyznało.
Publiczność swoją nagrodę  przyznało zespołowi „1,2,3,4" z Nowego Dworu.

Organizator: Komenda Hufca ZHP Kwidzyn
Współorganizatorzy:
Kwidzyńskie Centrum Kultury
Burmistrz Miasta Kwidzyna
Szkoły: SP 4 ,  ZSP nr 1  Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 7
w Kwidzynie, MOW w Kwidzynie

Patronat medialny:

Tygodnik społeczno – kulturalny „Puls Kwidzyna"